Maya Hiyeroglifleri Dijital Katalog Haline Getiriliyor

1762

Federal Lozan Teknik Üniversitesi’ne bağlı Idiap Araştırma Enstitüsü ile Beşeri Bilimler Koleji’nin dijital Laboratuvarı, 1519-1521 yılları arasındaki İspanya’nın Aztek İmparatorluğu keşfi esnasında ele geçirilen üç adet el yazması Maya Hiyeroglifini, Maya kitabe okuyucularıyla birlikte çalışarak dijital kataloğa dönüştürüyor.

Farklı bölgelerde ve farklı zaman dilimlerinde çizilmiş binlerce sembolün incelendiğini belirten Idiap araştırmacılarından Rui Hu, her sembolün bir anlamı olduğunu, bugün halen bu dili konuşan insanların yardımları ve kullandıkları sözlüklerle çözebildiklerini söyledi.

maya-hiyeroglifleri-dijital-katalog-haline-getiriliyor-1Bonn Üniversitesi’nden Carlos Pallán Gayol, yeni ekipmanlar sayesinde bilim adamlarının bir hiyeroglifin anlamını ve blok metinde nasıl ortak semboller kombinasyonu olduğunu görebileceğini söyledi. Gayol, ‘Bu araştırma Maya bilimcileri arasında birden fazla alanda çalışmalarını sürdürdükleri sırada geleneksel metotlara başvururken karşılaştıkları engelleri ortadan kaldıracağı için büyük ilgi uyandırıyor’ dedi.

Proje bir gün Maya resimlerini düz yazıya döken bir çeviri aleti olabilir.

02.11.2015 archaeology.org Çeviri: Ayşen Yolcu Fotoğraf: actu.epfl.ch