Roma’nın İzleri İngiltere’de Üzeri Yazılı Mermer Parçasında Bir Araya Geldi

1519

2013 yılında Reading Üniversitesi’nden arkeologlar İngiltere’nin güneyinde bulunan Roma dönemine ait Silchester Antik Kenti’nde üzeri yazılı bir mermer parçası buldu.

Bulunan parça üzerinde yapılan incelemeler oldukça aşınmış B ve A harflerinin, daha önce üzerinde A ve T harfleri yazılı 1891 yılında bulunmuş başka bir parçanın ikinci satırı olduğunu ortaya çıkardı. İki parçanın birleşimiyle ortaya çıkan ifadeyi M.Ö. I. yüzyılda Silchester kentini kuran Fransız kabilesi At(e) ba(tum) ya da Atrebates olarak okumak mümkün.

Reading Üniversite’nden Mike Fulford, geçmişi 2000 yıl öncesine ait bir eşyanın parçalarının yüzyıldan uzun iki farklı zamanda ortaya çıkarılmış olmasının nadir bir olay olduğunu, Birleşik Krallıkta belki de ilk kez karşılaşıldığını belirtti. Fulford’a göre parçaların ait olduğu bina efsanevi Boudica’nın Roma İmparatorluğuna karşı isyanı sırasında yıkılmış olmalı. Boudica, M.S. 61 yılında Romalıların Britanya’daki işgalci güçlerine karşı isyan başlatmış, Norfolk bölgesinde yaşayan İceni kabilesinin kraliçesiydi.

12.11.2015 archaeology.org Çeviri: Ayşen Yolcu