Çin’de Bin 500 Yıldır Oynanmayan Oyun Bulundu

2185

Çin’de arkeologlar antik bir mezar üzerinde günümüzde oynanmayan bir oyun keşfetti. Oyunun farklı parçalarını bulan bilim insanları, 1500 senedir oynanmadığına inanılan oyunun kurallarını henüz kesin olarak bilinmiyor ancak parçalarının üzerindeki işaretler inceleniyor.

Çin’in doğusundaki Qingzhou kentinde yapılan kazı çalışmalarında arkeologlar bir zar, 21 adet üzerinde numaralar olan üçgen kartlar ve kırılmış bir tabla buldu. Tüm bu parçaların bir oyuna ait olduğunu düşünen bilim insanları, kırılmış tablayı eski haline getirmeyi başardı. Live Science’da yer alan habere göre tablanın etrafında bulut ve şimşek desenleriyle süslenmiş iki adet göz olduğu bildirildi.

cinde-bin-500-yildir-oynanmayan-oyun-bulundu

Russia Today’in haberine göre bulunan zarın hayvan kemiğinden yapıldığı ve 14 yüzünden 12’sinde eski Çin yazısıyla birden altıya kadar rakamların olduğu ortaya çıktı. Bilim insanların açıklamalarına göre rakamlar her bir yüzde iki  kez yazılı ve zarın iki yüzü de boş bırakılmış.

Araştırmacılara göre Çinlilerin oynadığı bu oyunun adı ‘Bo’ ya da ‘Liubo’. İsa’dan önce ilk milenyumun ortalarında icat edildiği düşünülen oyunun Han Hanedanlığı döneminde oldukça popüler olduğuna inanılıyor.

Yaklaşık 1.500 yıldır oynanmayan bu oyunun kuralları ise arkeologlar tarafından henüz bilinmiyor.

Araştırmacıların oyunu üstünde buldukları mezarın içinde mezar hırsızlarından birine ait olduğu düşünülen bir inan iskeleti bulunduğu da verilen bilgiler arasında.

19.11.2015 Radikal