Yenice Höyük’te Kazı Çalışmaları Devam Ediyor

2658

Gaziantep Müze Müdürlüğü Başkanlığında, Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü bilimsel danışmanlığında sürdürülen Doğanpınar Barajı Yenice Höyük Kurtarma Kazılarının 2015 yılı çalışmalarında 4. ay tamamlandı.

Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Rifat Ergeç, Gaziantep İli Oğuzeli ilçesi Doğanpınar Köyünde 2013 yılında yapımına başlanan Doğanpınar Barajının suları altıda kalacak olan Yenice Höyük’te 19 Temmuz 2015 tarihinde başlayan kazı çalışmalarında şimdiye kadar İlk ve Orta Tunç Çağları, Geç Demir Çağı, Helenistik, Roma ve Orta Çağ kültürleri tespit edildiğini söyledi.

yenice-hoyukte-kazi-calismalari-devam-ediyor

Sacır Suyu üzerinde yer alan arkeolojik alanlar üzerine geçekleştirilen az sayıda arkeolojik çalışmadan biri olması dolayısıyla Gaziantep’in Tunç Çağları bakımından önem arz eden Yenice Höyük Kurtarma Kazısının, dört farklı alandaki tranşelerde sürdürüldüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Ergeç, kazı çalışmaları ile paralel bir şekilde belgelemeye yönelik fotoğraflama, çizim, envanter ve restorasyon çalışmalarının da kazı evinde yürütüldüğünü, kışın ara verilmeden yeni kazı sezonuna kadar devam edeceğini ifade etti.

Kazı ve araştırma çalışmalarının Gaziantep Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Rifat Ergeç, Yrd. Doç. Dr. Makbule Ekici ve Arş. Gör. Dr. Timur Demir’in katılımları ile Doğanpınar Barajı su tutana değin sürdürülmesi planlanıyor. Çalışmalar sona erdiğinde, Gaziantep’in Sacır Suyu boyundaki en erken yerleşimleri hakkında önemli bilgilere ulaşılacağı bekleniyor.

23.11.2015 hakimiyetgazetesi.com