Bursa’da Söylemiş Höyük’te İş Makinesiyle Kazı Yapanlar Yakalandı

5309

Bursa’da Söylemiş Höyük’te izinsiz kazı yapan 5 kişi jandarma ekipleri tarafından suç üstü olarak yakalandı.

Olay, Yenişehir İlçesi Söylemiş Mahallesi’nde meydana geldi. Höyük üzerinde izinsiz kazı yapmak için Söylemiş Höyüğüne giden A.B.K. (49), gecenin geç saatlerinde kazıya başladı. Konuyla ilgili istihbarat alan Bursa İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Yenişehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince operasyon yapıldı. İş makinesi ile izinsiz kazı yaptığı tespit edilen A.B.K. (49) isimli şahıs ile kazı yapıldığı esnada çevre gözetlemesi yapan İ.Ö. (39), Z.M (32), S.D.(40) ve A.Ç. (29) isimli şahıslar suçüstü gözaltına alındı.

Ele geçirilen 1 adet iş makinesi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla muhafaza altına alındı. Şüpheliler sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak Yenişehir Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

bursada-soylemis-hoyukte-kacak-kazi-yapanlar-yakalandi-1

Söylemiş Höyük
Bursa’nın Yenişehir İlçesi’nin yaklaşık 4 km güneyinde, Söylemiş Köyü’nün 4 km kuzeyinde, Kocasu’yun doğu yakasında yer almaktadır. Ovanın ortasında yayvan bir höyük şeklindedir ve üzerinde nirengi bulunmaktadır. Üzeri tamamen ekili olan höyüğün kuzeydoğu kesimi teraslanarak düzlenmiştir. Üzerinde 2×2 m boyutlarında bir kaçak kazı çukuru bulunmaktadır.

bursada-soylemis-hoyukte-kacak-kazi-yapanlar-yakalandi-2

26.11.2015 bursa.com Fotoğraflar: tayproject.org