Hitit Uygarlığı Uzakdoğu’ya Anlatılıyor

2722

Kırşehir’in Kaman ilçesindeki Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Çağırkan köyündeki kazı alanında çekim gerçekleştiren Güney Kore televizyon kanalı, Hitit kalıntılarının bulunduğu Kayseri, Kırıkkale ve Ankara’da da yapacağı çekimlerle Anadolu’daki Hitit uygarlığını Uzakdoğu’da tanıtmayı hedefliyor.

Japon Bahçesi ve Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü’nün de yer aldığı Kaman ilçesine bağlı Çağırkan köyünde 30 yıldır kazı çalışması yürüten Japon profesör Sachihiro Omura ile röportaj yapan ekip, daha sonra Kayseri, Kırıkkale, Çorum, Ankara’da da çekimler yaparak bir aylık çalışmanın sonunda “Anadolu Güneşi Hitit Uygarlığı” adlı belgeseli tamamlayacak.

Belgeselin yönetmeni Lee Hyun Joo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl sonra Türkiye-Güney Kore siyasi ilişkilerinin başlamasının 60. yılına girileceğini, bu dostluğa katkı yapmak için Anadolu tarihini araştıran bir belgesel hazırlamaya karar verdiklerini söyledi. Dünya tarihinin çok önemli bir dönemini oluşturan Hitit uygarlığının Güney Kore’de fazla bilinmediğini dile getiren Joo, hem dostluğu pekiştirmek hem de Hitit tarihini araştırmak için 5 kişilik ekiple belgesel çekmek için Türkiye’ye geldiklerini anlattı.

Güney Kore’de genellikle Kapadokya’nın bilindiğini ancak Anadolu’da çok farklı medeniyetlerin yaşadığını belirten Joo, bu zenginliği Uzakdoğu’da da tanıtmak istediklerini aktardı. Önce Kırşehir’in Kaman ilçesindeki Kalehöyük kazı alanı ve müzede fotoğraf ve görüntü çekimleri yaptıklarını vurgulayan Joo, daha sonra Ankara, Kırıkkale, Çorum ve Kayseri’de de çekimler yapacaklarını dile getirerek, “İki yıl sonra Türkiye-Güney Kore ilişkisinde 60. yıl dönümü olacak. Bu anlamda iki ülke arasındaki kültürü anlamak ve medeniyetler arasındaki bağı güçlendirmek için Türkiye’ye geldik. Hitit Çağı ile ilgili Güney Korelilerin çok fazla bilgisi yok. O uygarlığı halkımıza anlatmak için belgesel hazırlıyoruz. Belgeselde Anadolu’daki uygarlıkları anlatacağız” diye konuştu.

“Belgesel şubat veya mart ayında yayına girecek”
Türkiye’ye geldikleri andan itibaren herkesin kendilerine çok iyi davrandığını aktaran Joo, “Türkiye’de herkes bize güler yüzlü davrandı ve yardımcı oldu. Çok yardım aldık. Belgesel şubat veya mart ayında yayına girecek. Türkiye’den aldığımız bu güzel imajları Kore’deki ekranlarımızda halkımıza aktarmak için çaba sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı.

01.12.2015 Haber 7