Avustralya’nın İlk İnsanları 50 Bin Yıl Önce Oradaydı

2466

Barrow Adası’ndaki Boodie Mağarası eski bir sırrı gün yüzüne çıkardı.

Yapılan kazı çalışmaları ve pek çok araştırma sonucunda mağaranın çukurlarında bundan 50 bin yıl önce ‘hayli iyi beslenmiş’ insanların yaşadığı belirlendi. Bu rakam Avustralya kıtasında yaşamın arkeologların şimdiye dek tahmin ettiklerinden bir kaç bin yıl öncesinde başlandığını gösteriyor.

Şaşırtıcı keşif ve buluntular Avustralya’nın batısında bulunan Pilbara Körfezi’ne 50 km mesafedeki ikinci büyük ada olan Barrow’da ortaya çıkartıldı. Oxford Universitesi’nde bir labaratuarda incelenen 50 bin yıllık doku ve 200 birim kum tanesi ışımayla canlandırıldı ve içlerinde 53 bin yıl öncesine ait kabuklu deniz ürünü yemeği parçacıklarına rastlandı.

avustralyanin-ilk-insanlari-50-bin-yil-once-oradaydi-1

Batı Avustralya Üniversitesi Kimberley Vakfı Taş Devri Sanatı Başkanı ve arkeolog Peter Veth, Avustralya kıtasında ilk yaşamın başlama tarihi olarak 50 bin yıl bariyerinin en sonunda aşıldığını ifade etti. Aborjinlerin 47 bin yıl önce Avustralya’da yaşadıklarına inanıldığını ancak kanıt olmadığı için ispatlanamadığını söyleyen Veth, Güneydoğu Asya’da bundan daha eski buluntu olmadığını ve insanların Avustralya’ya Afrika’dan geldiklerini sözlerine ekledi.

Barrow Adası vaktiyle Kuzeybatı Avustralya’nın sahil kıyısında bir düzlüktü. Yaklaşık 7 bin 500 yıl önce su seviyesi yükselince Barrow ada halini aldı. Queensland Üniversitesi, James Cook Üniversitesi, Sacramento Üniversitesi ve UWA’dan gelen ekipler 3 yıl boyunca Barrow’da ada oluşana dek yaşayan ilk yerlilerin hem denizden hem de karadan geçimini sağladıklarına dair kanıt bulmak için Boodie Mağarası’nın oyuklarında kazı çalışması yaptı.

avustralyanin-ilk-insanlari-50-bin-yil-once-oradaydi

Peter Veth, ‘Üst toprağı kazıdığımızda bir sürü deniz kaplumbağası, yunusgil, deniz kestanesi, istirdiye ve midyeden oluşan günümüzdekilerden 50 kat fazla besin değeri olan deniz ürünleri ile birlikte kanguru ve et obur hayvan kemiği parçaları bulduk. Bu insanların bizden çok daha iyi beslendiklerine kuşku yok’ dedi.

Ortaya çıkarılan balya ve deniz kabuklarının kaşık veya bir yeri kazmak için kullanıldığı düşünülürken, diğer alet-gereçler, çakıl taşları ve pişirme taşları bu insanların yiyecek bulup yüzlerce kilometre uzaklıkta takas yaptıklarına ipuçları veriyor.

Melbourne Monash Üniversitesi’nden arkeolog Ian McNiven kazıların Avustralya kıtası ve Aborjin tarihi için fevkalade önemli olduğunu vurguladı.

28.11.2015 theaustralian.com Çeviri: Ayşen Yolcu