Karaman’da Bin 700 Yıllık Anıt Mezar ve Tapınak Bulundu

2571

Karaman’a bağlı Kılbasan köyündeki Değle Ören yerinde yürütülen temizlik çalışmaları sırasında tapınak mezar bulundu.

Değle Ören yerinde gerçekleştirilen temizlik çalışmalarında, tamamen toprak altına gömülü, primidal platformlu anıt mezar gün yüzüne çıkartıldı. M.S. 3. yüzyıla tarihlendiği düşünülen anıt mezarın, bölgede bir eşi daha bulunmuyor.

Karaman Müze Müdürü Abdülbari Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karadağ eteklerindeki Değle ve Madenşehri köylerinde 2014’ten beri kazı ve temizleme çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

karamanda-bin-700-yillik-anit-mezar-ve-tapinak-bulundu-1

Bölgede ilk kez rastlandı
Ortaya çıkarılan anıt mezar ile tapınağın 3. yüzyıla tarihlendirildiğini belirten Yıldız, şunları kaydetti: “Anıt mezar ve tapınak tamamen ortaya çıktı. Çevre düzenlemesi yapılıyor. Bunlar Roma dönemine ait yapılar. 2 katlı anıt mezarın çatısı yıkılmış. Roma İmparatoru Marcus Aurelius’un bu bölgede sikke bastırdığı biliniyor. Bu anıt mezarın da üst düzey bir Roma yöneticisine ait olabileceğini düşünüyoruz. Hristiyanlık özellikle 5. yüzyıldan sonra bölgeye hakim olduktan sonra onlarca kilise inşa edildi. Bölge bir piskoposluk ve hac merkezi olarak kabul edildi. Yeni bulduğumuz yapılar Hristiyanlığın yaygın olmadığı Roma dönemine ait. Bölgede onlarca kilise bulunmuştu ama tespit edilen bir tapınak yoktu. Bu tür yapıları genellikle Ege kıyılarında görebiliyoruz. İç Anadolu’da şimdiye kadar ortaya çıkarılan tek piramidal anıt mezar ve podyumlu tapınak olduğu için çok önemli.”

06.12.2015 Anadolu Ajansı