Bursa’da Köy Sakinleri Kaçak Kazı Yapanlardan Şikayetçi

2266

Doğu Roma dönemine ait kalıntıları içinde barından Bursa’nın Keles ilçesinin Kemaliye Köyü’nde yaşayanlar kaçak kazılardan rahatsız oluyor. Yetkililere çağrı yapan köylüler, bilimsel araştırmaların bir an önce başlamasını istiyor.

Uludağ’ın arka yüzündeki Bursa’nın tarihi açıdan en zengin ilçelerinden Keles’in Kemaliye Köyü (Kızılkilise) birçok tarihi eseri içinde barındırıyor. Kaçakçıların uğrak yeri haline gelen Kemaliye Köyü’nde yaşayanlar ilgisizlikten rahatsız. Köy sakinleri yüzey araştırmaları sonucunda bulunan ve Doğu Roma dönemine ait olduğu düşünülen kilisenin kaçak kazıları sonucunda yok olmadan gün yüzüne çıkarılmasını istiyor.

bursada-koy-sakinleri-kacak-kazi-yapanlardan-sikayetci-1

Kemaliye Köyü’nün Muhtarı Ali Esen, köyün altında tüneller olduğunu iddia etti. Jandarma ekipleri ve köylülerin yardımıyla definecileri köyden uzak tuttuklarını dile getiren Ali Esen, “Köyümüzün tarihi çok eskilere dayanıyor. Köyümüzün eski ismi Kızıl Kilise diye geçiyor. Köyümüzde Roma dönemine ait kilise var, fakat toprak altında. Daha önceden defneciler köyümüze ve çevresine gelerek her tarafı kazıyorlardı. Kazılmış çok yer var. Yıllar önce köyümüzün içinde sütun taşlar vardı. Şu an o sütun taşlar Kültür Park içerisindeki Arkeoloji Müzesi’nde teşhir ediliyor. Kilisemizin yeri belli, arkeologların buraya gelip kiliseyi ortaya çıkarmasını istiyoruz. Kilisenin olduğu yerden köyün karşısındaki tepelere kadar tüneller olduğu söyleniyor. Diğer bir tepede ise tarihi nöbet kulelerinin varlığından bahsediliyor. Bunların ortaya çıkarılmasını, Türkiye turizmine katkı sağlamasını istiyoruz” dedi.

bursada-koy-sakinleri-kacak-kazi-yapanlardan-sikayetci

Kemaliye Köyü
Keles’te bulunan tek tekfurluk merkezi, günümüzde Kemaliye olarak anılan, ancak daha önce “Kızılkilise” veya “Kızikse” olarak adlandırılan köydür. Köy, Keles’in yaklaşık 16 km güneyinde ve Kocasu’nun (Ryndakos) hâkim bir noktasında yer almaktadır. Verimli arazilere sahip olan köyde, “Kızılkilise” olarak anılan bir mevkii yer almaktadır. Ancak, köy halkı tarafından gösterilen alanda kiliseye işaret edebilecek ayakta herhangi bir mimari kalıntı bulunmasa da, çevrede bir kiliseye işaret edebilcek mermerden mimari elemanlar dikkat çekmektedir. Söz konusu kalıntılar ve yer adı bu köyde bir kilisenin bulunma olasılığını artırmaktadır.

Kızıl Kilisenin belirsizliğine karşın, Kemaliye köyünün Ryndakos’a bakan hâkim yamaçlarının birisinin üzerinde, Kemaliye Bükleri olarak adlandırılan mevkiide Taşdeğirmen olarak anılan ve köye yaklaşık 7 km güney mesafede yer alan başka bir kilise kalıntısı bulunmaktadır. Definecilerin ve yakın köylerde yaşayan insanların tahribatına rağmen yapının apsisi ve duvarlarından bir bölümü hala ayaktadır.

12.12.2015 Milliyet Fotoğraf: olymposarastirmalari.com