İskoçya’da Britanya’nın En Eski Çakmak Taşı Silahı Bulundu

2986

İskoçya kıyılarında yer alan küçük bir adada, Britanya’nın en eski çakmak taşı silahı buldu. Çakmak taşı aletler Hebrides’de silahlı çatışma ve bir klanının burayı koruduğunu gösteriyor.

İskoçya kıyılarında bulunan ve uçurumlarla çevrili Dùn Èistean adacığı, Lewis adasının kuzey ucu olan Ness’ten kopan 15 metre genişliğinde kayalıklardan oluşuyor. Ada, 16. ve 17. yüzyılda hüküm sürmüş Klan Morrison ailesinin muhafazası altında. Konumundan dolayı erişimin hayli zor olduğu adaya, 2002 yılında Klan Morrison Derneği tarafından yaptırılan çelik halatlı köprü düzeneği ile ulaşılıyor.

iskocyada-britanyanin-en-eski-cakmak-tasi-silahi-bulundu-1

Bulunan toprak kap ve sikkeleri inceleyen arkeologlar, kayalığın ıssız bir yer olmadığını aksine vaktiyle deniz ticareti güzergahında yer aldığını söyledi.

Glasgow Üniversitesi’nden Rachel Barrowman, adanın deniz trafiğini kontrol etmede önemli bir rolü olduğunu ve oldukça fazla sayıda silah üretildiğini söyledi.

iskocyada-britanyanin-en-eski-cakmak-tasi-silahi-bulundu-2

Projeye Lewis ve Harris’in iyi belgelenememiş tarihini aydınlatabilmek amacıyla başladıklarını belirten Barrowman, ‘Arkeolojik inceleme, kazılar ve kapsamlı bir tarihi araştırma ile 1500-1600 yılları arası Kelt kültürüne dair oldukça geniş bilgi edindik’ dedi. 

08.12.2015 culture24.org.uk Çeviri: Ayşen Yolcu