Hatay’da 2 Bin Yıllık Kaya Mezarlarını Defineciler Yok Ediyor

2102

Samandağ’da bulunan Roma İmparatorluğu’na ait Seleukera Piera Antik Kenti’ndeki Beşikli Mağarası “Kaya Mezarlıkları”, define avcıları nedeniyle yok olmayla karşı karşıya.

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Çevlik Mahallesi’nde bulunan Roma İmparatorluğu’na ait Seleukera Piera Antik Kenti, tünel ve kanallardan oluşan kompleks bir yapı olarak M.Ö. 300’lü yıllarda Musa Dağı eteklerinde kuruldu. Tünel inşasının antik kentin batısından akan Değirmendere Çayı’nın iç liman bölgelere akmasıyla taşınan birikintinin limanı sığlaştırması, limanı ani sel baskınlarından koruma ve dere sularının denetimli olarak kullanımı ile kente su temini amacıyla çok yönlü tasarlandığı belirtilirken, kent ‘Saptırma Perdesi’, ‘Titus Tünelleri’ ve ‘Kaya Mezarlıkları’ olarak 3 bölümden oluşuyor.

Kesme kayalardan ya da kayaların oyulması ile oluşturulan mezar odaların ortasında diğerlerine göre daha yüksek olan mezarların bulunmasından dolayı halk arasında Beşikli Mağara ismi verilen ‘Kaya Mezarlıkları’nın, Seleukera Piera şehrinde yaşayan askeri komutanlar ile birlikleri için kurulduğu düşünülüyor. Mumyalanarak defnedilen cenazelerin altlarında oluşturulan gizli bölmede ise değerli eşyaların gömüldüğü belirtilirken, yıllarca define avcılarının hedefinde olan Beşikli Mağara kaderine terk edilmiş durumda. Hatay’da bulunan müzelerde, ‘Kaya Mezarları’ndan çıkarılan altınlar ve değerli eşyalar sergilenirken, mezarlar define avcıları tarafından tahrip edilerek, tarihi dokusu yok edilme riski ile karşı karşıya.

Hatay Müzeler Müdürlüğü’ne bağlı olan ‘Kaya Mezarları’nın korunmadığa her halinden belli iken, Müzeler Müdürlüğü’nün yaptığı tek iş olarak antik kente giriş çıkış yapanlardan sabah 08.00 saati ile akşam 17.00 saatleri arasında 5 TL ücret tahsil etmek.

20.12.2015 Evrensel