Muğla’da Kaderine Terk Edilen Thera Antik Kenti Yok Oluyor

2134

Muğla’nın Ula ilçesi yakınlarındaki Thera Antik Kenti, yaklaşık 700 dönüm alanıyla dev bir açık hava müzesini andırıyor. Köylüler, geçtiğimiz yıllarda korumaya alınan mezar kompleksini çevreleyen tellerin söküldüğünü, bazı mezarların harman yeri yapılmak için tahrip edildiğini belirtirken, bir çok antik kalıntının da tarla sınırı olarak kullanıldığı öğrenildi.

Muğla – Marmaris karayolunun 1 kilometre içerisinde Ula ile Yenice köyleri arasında Okkataş mevkiinde bulunana Thera Antik Kenti, korumasız bir açık hava müzesi görünümünde. Yenice köyü yakınlarındaki tarlalardan başlayan yüzlerce kaya mezarının bir çoğu tahrip edilmiş durumda. Yaklaşık beş yıl önce yüzey çalışması yapıldıktan sonra kaderine terk edilen antik kentte, bilinen kaya mezarlarının yanı sıra diğer antik kentlerde rastlanılmayan, üstü lahit, altı mezar kompleksi olan eserler de yer alıyor. Her noktadan görülebilmesine rağmen antik kentte definecilerin izlerine rastlanıyor.

muglada-kaderine-terk-edilen-thera-antik-kenti-yok-oluyor-1

Kentte tespit edilebilen yapı kalıntılarının tamamına yakını kaçak kazı çukurları sayesinde fark edilebiliyor. Antik tiyatrosu dinamitle patlatıldığı belirlenen kentte bazı eserleri korumak için yerleştirilen tel örgüler de yine defineciler tarafından parçalanmış durumda.

Milattan önce 4. yüzyılda yapıldığı sanılan antik kentin kaderine terk edildiğini belirten köylüler, zamanla toprak altında kalan ve çalıların kapladığı eserlerin sağlam olarak günümüze kadar geldiğini, bazı eserlerin de tarla sınırı olarak kullanıldığını belirtiyor.

26.12.2015 Yeni Asır