Amasra Kalesi’nin Duvarlarına Sprey Boya ile Yazı Yazıldı

2211

Bartın’ın Amasra İlçesi’nde Roma Dönemi’nde yapılan, Bizanslılar, Cenevizliler, Osmanlılar döneminde onarımlar görerek günümüze kadar ulaşan ve 2013’de UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklenen tarihi Amasra Kalesi’nin duvarlarına, sprey boya ile yazı yazıldı.

Amasra Kalesi, 15 Nisan 2013’te, Dünya Miras Merkezi tarafından, ‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’ adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne eklendi. Amasra Kalesi’nin Dünya Miras Listesi’ne alınması süreci devam ederken, Boztepe ve Zindan Mahallelerini çevreleyen duvarlarına yazılar yazılması tepki çekti. ‘Sormagir’ ve ‘Zindan’ adında iki ana kütleden oluşan kaleyi ilçeye bağlayan Kemere Köprüsü’nün bulunduğu ‘Karanlık Tünel’ olarak bilinen yer ile kalenin çeşitli noktalarında duvarlara farklı renklerde sprey boya ile yazılar yazıldı. 3 ana giriş kapısı bulunan kale duvarlarındaki yazı, kalp ve şekiller kirliliğe neden oldu.

amasra-kalesinin-duvarlarina-sprey-boya-ile-yazi-yazildi-1

Boztepe Mahallesi Muhtarı Hüseyin Göktepe, kale duvarlarına yazılan yazılar ile ilgili Kaymakamlık ve Müze Müdürlüğü’ne şikayette bulunduklarını söyledi. Göktepe, “Amasra Kalemizin geçmişi 3 bin yılıktır. Buraya gelen bazı insanlarımız kalenin surlarını sprey boya ile boyamışlar. Bu bize hiç yakışmıyor. Buraya yurt dışından da turistler geliyor ve bu manzarayı görünce çok şaşırıyorlar” dedi.

Amasra Belediye Başkan Vekili Recep Işık da Amasra Kalesi’nin, Amasra için büyük önem taşıdığını söyledi. Kalenin, geçmişten günümüze kadar korunarak geldiğini anlatan Işık, şöyle konuştu: “İnsanlarımız bunun değerini bilmelidir. Çevreyi gezdiğimizde kale surlarına, tarihi dokuya anlamsız, hiçbir şekilde bir şey ifade etmeyen yazılar görüyoruz. Bu yazılar kalemiz için tehlikeden ziyade, görüntü bozukluğuna neden oluyor. Vatandaşlarımızın, gençlerimizin daha duyarlı, dikkatli olmasını istiyoruz. Amasra dünyanın gözbebeği bir yerdir. Burası hepimize emanet edilmiştir. Biz de en iyi keşilde korumalıyız.”

amasra-kalesinin-duvarlarina-sprey-boya-ile-yazi-yazildi-3

Kale surlarında çeşitli renklerde sprey boyalar ile yazılan yazı ve şekillerin, kalenin tarihi dokusuna zarar vermeden silinmesi için çalışma yapılacağı bildirildi.

29.12.2015 Doğan Haber Ajansı