2015 Yılında Türkiye’de İnşaat Çalışmalarında Ortaya Çıkan Tarihi Eserler

10747

Arkeoloji dünyasında bilimsel kazıların yanında inşaat çalışmalarında da özellikle temel açma yada sondaj sırasında birbirinden değerli tarihi eserler gün yüzüne çıkıyor. Arkeolojihaber.net ekibi olarak 2015 yılında Türkiye’de inşaat çalışmaları sırasında bulunan tarihi eserlerin içinde en önemli gördüğümüz 10 tanesini sizler için derledik.

1-Silivri Fenerköy’deki Rüzgâr Gülü İnşaatı Sırasında Arkeolojik Kalıntılara Rastlanıldı

silivri-fenerkoydeki-ruzgar-gulu-insaati-sirasinda-arkeolojik-kalintilara-rastlanildi

Silivri Fenerköy’de rüzgâr gülü inşaatında Rumlara ait 500 yıllık yerleşim merkezi ortaya çıktı. Kazılarda tarihi sur, küp ve mezarlar bulundu. Havanın soğumasının ardından çalışmalara ara verildi. Güvenliği sağlayan 2 bekçiye “Evinize gidin” denildi. Tarihi köy korumasız kaldı.

Haberin devamı için tıklayınız

2-Bodrum’da İnşaat Kazısında Halikarnassos Antik Kenti’nin Sur Duvarları Ortaya Çıktı

bodrumda-insaat-kazisinda-halikarnassos-antik-kentinin-sur-duvarlari-ortaya-cikti

Bodrum’da, kazı yapılan bir arazide 3 bin 500 yıllık Antik Halikarnassos Kenti’nin sur duvarları, bina kalıntıları ve 3 mezara rastlandı. Yokuşbaşı Mahallesi Ballıkaya Mevkisi’nde, bir inşaat firması tarafından dört ay önce 12’si ultra lüks 92 villa yapmak için inşaat çalışması başlatıldı. Yaklaşık 150 dönüm arazi üzerine yapılacak inşaatın ruhsatının alınması için yapılan sondaj kazıları sırasında tarih fışkırdı.

Haberin devamı için tıklayınız

3-Bilecik’te İnşaat Çalışmaları Sırasında Bizans’a Ait Mezarlar Bulundu

bilecikte-insaat-calismalari-sirasinda-bizansa-ait-mezarlar-bulundu

Bilecik merkeze bağlı Vezirhan Belde Belediyesi’nin sosyal tesis kurmak için başlattığı kazı çalışmaları sırasında, Bizans dönemine ait olduğu iddia edilen iki mezar bulundu.

Haberin devamı için tıklayınız

4-Bodrum’da İnşaat Kazısında 2 Bin 500 Yıllık Mezarlar Bulundu

bodrumda-insaat-kazisinda-2-bin-500-yillik-mezarlar-bulundu

Bodrum’da Yokuşbaşı Mahallesi 2011 Sokak içerisindeki Halil Tokgöz’e ait olan arazide bir süre önce sondaj çalışmaları başlatıldı ve yaklaşık 80 metrekare alanda yapılan sondaj çalışmaları esnasında tarihi mezarlara rastlandı. Bodrum Sualtı arkeoloji Müzesi Arkeologları, Sosyo antropologlar eşliğinde süren kazılarda bulunan 11 mezar incelemeye alındı.

Haberin devamı için tıklayınız

5-Sinop’ta İnşaat Çalışmaları Sırasında 2 Bin 300 Yıllık Mezarlık Çıktı

sinopta-insaat-calismalari-sirasinda-2-bin-300-yillik-mezarlik-cikti

Sinop merkeze bağlı Gelincik Mahallesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılması planlanan kültür merkezi inşaatı temel hafriyatının, Sinop Müze Müdürlüğü uzmanlarınca denetimi sırasında antik nekropol izlerine rastlandı.

Haberin devamı için tıklayınız

6-Samsun’da İnşaat Kazısı Sırasında Bulunan Mezar Odalarında Çalışmalar Devam Ediyor

samsunda-insaat-kazisi-sirasinda-bulunan-mezar-odalarinda-calismalar-devam-ediyor

Samsun’un İlkadım ilçesi Kalkanca Mahallesi’ndeki arsada 8 katlı inşaat için temel çalışması sırasında tarihi mezar ortaya çıktı. Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi Müdürlüğü ekipleri üzerine toprak çökmüş olan tarihi mezarda kazı çalışması başlattı. Helenistik dönemine ait olduğu ileri sürülen mezardaki kaza çalışmaları sırasında tarihi toprak testi ile gözyaşı şişeleri bulundu.

Haberin devamı için tıklayınız

7-Osmaniye’de İnşaatta Bulunan Yerleşim Alanı Büyüyor

osmaniyede-insaatta-bulunan-yerlesim-alani-buyuyor-1

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde bir inşaat firmasının arazisinde yapılan çalışmada, 4 ay önce ortaya çıkan arkeolojik eserlerin bulunduğu alanda kazı çalışmaları genişleyerek devam ediyor. 2 dönüm alan üzerinde devam eden 4 ay süren arkeolojik kazı sonucu küçük bir yerleşim yeri ortaya çıkarıldı.

Haberin devamı için tıklayınız

8-Bodrum’da İnşaat Alanında 59 Mezar Bulundu

bodrumdaki-insaat-alaninda-59-mezar-bulundu

Bodrum ilçesindeki bir inşaatta antik mezarlara rastlanması üzerine mayıs ayından bu yana devam eden kazı çalışmaları, çıkartılan 59’uncu mezarın ardından sonlandırıldı. İlçeye bağlı Göktepe mevkisindeki şantiyenin altından çıkan tarihi mezarlar ile ilgili kurtarma kazıları tamamlandı. Mayıs ayında, bölgedeki lüks villaların inşaatı sırasında rastlanan kaya mezarları, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi tarafından koruma altına alındı. İlk etapta, M.Ö. 1. yüzyıl Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen 11 kaya mezarın bulunduğu kazı çalışmalarında, yeni mezar kalıntıları ortaya çıktı.

Haberin devamı için tıklayınız

9-Tripolis Antik Kenti Yakınlarında Bulunan Kum Ocağında Lahit Ortaya Çıkarıldı

tripolis-antik-kenti-yakinlarinda-bulunan-kum-ocaginda-lahit-ortaya-cikarildi-1

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Denizli’nin Buldan ilçesi, Yenicekent Mahallesi sınırlarında yer alan Tripolis Antik Kenti yakınlarında bulunan bir kum ocağında sürpriz bir lahide ulaşıldı. Kum ocağı sahibi duyarlı bir vatandaşın ihbarı üzerine Denizli Müzesi Müdürlüğünce yapılan yerinde inceleme sonrasında, kazı ve temizlik çalışmaları yürütülen alandan alınan lahit, temizlenerek Denizli Müzesi Müdürlüğüne nakledildi.

Haberin devamı için tıklayınız

10-Osmaniye’de Roma Hamamı ve Taban Mozaiği Bulundu

osmaniyede-roma-hamami-ve-taban-mozaigi-bulundu

Osmaniye Müze Müdürlüğü, Kadirli İlçesi’nde 3’üncü derece sit alanında yaptığı sondaj çalışmasında Roma Dönemi’ne ait hamam kalıntıları ile taban mozaiği buldu.

Bir inşaat firması, 3’üncü derecede arkeolojik sit alanı içerisinde yer alan Dere Mahallesi Şehit İsmail Işıkbol Caddesi’nde inşaat yapmak istediğini belirterek Osmaniye Müze Müdürlüğü’nden sondaj kazı çalışması yapılmasını istedi. Bunun üzerine alanda sondaj çalışmasına başlayan ekipler, tarihi hamam kalıntıları buldu.

Haberin devamı için tıklayınız