Ankara’daki Roma Dönemi Tiyatrosu İçin 4 Katlı Bina Yıkıldı

2542

Ankara’da Ulus Bent Deresi’nde 5 bin kişilik Roma Dönemi Tiyatrosu’nun ortaya çıkarılması için 4 katlı bina yıkıldı.

Ulus Bent Deresi’nde 5 bin kişilik Roma Dönemi Tiyatrosu’nu ortaya çıkarmak için çalışmalar sürüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda, Antik Tiyatro’nun bulunduğu 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgedeki salaş ve metruk yapılar ortadan kaldırılıyor. Alandaki son yapı olan ve uzun süredir mahkeme süreci nedeniyle yıkılamayan 4 katlı Antalya Oteli de dün gece yıkıldı.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkan Akar Pınar Üstün, daha önce, bölgedeki tarihin üstünü kapatan salaş ve metruk haldeki, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait 4 katlı binayı, İlksan Öğretmenevi’ni, Anıl Otel’i, geneleve ait 6 binayı ve 10’un üzerindeki metruk yapıyı tarihi binalara ve çevreye zarar vermeden, özenli ve profesyonel şekilde yıktıklarını söyledi. Üstün, “Daire Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilen her yıkımın ardından, antik tiyatromuz biraz daha ortaya çıkıyor.” dedi.

ankaradaki-roma-donemi-tiyatrosu-icin-4-katli-bina-yikildi

Tarihi Örten Son Yapı da Ortadan Kaldırıldı
Bölgeyi örten son yapı olan Antalya Otel’in yıkılmasının da bu açıdan son derece önemli olduğunu bildiren Üstün, “Tarihin üzerine kurulan ve yıllar içinde iyice metruk ve çirkin bir görüntüye yol açan son bina olan 4 katlı Antalya Otel’in yıkımı için uzun mücadeleler verildi. Mahkeme süreci nedeniyle yıkamadığımız bu salaş yapıyı, Bakanlar Kurulu ve mahkemenin ilgili kararları doğrultusunda, ‘acele kamulaştırma ve el koyma işlemi’nin ardından ortadan kaldırdık.” diye konuştu.

 

Tiyatronun tahrip edildiğini belirten Üstün, “Ancak tiyatronun bulunduğu bölge öyle bir bölge ki kazdıkça tarih çıkıyor. Tarih kitabı sayfaları gibi yaprak yaprak tarihle karşılaşıyoruz.” dedi.

03.01.2016 haberler.com