Antik Tiyatrolarda Uygulanan Restorasyon Yöntemi Tepki Çekiyor

1727

Aspendos’ta olduğu gibi Fethiye’deki Telmessos Antik Kenti’nde bulunan tiyatrosundaki restorasyon da tepki çekti. Roma dönemine ait Telmessos Antik Kenti’ni gezenler beyaz mermerlerin tarihi dokuyu yok ettiği görüşünde.

Fethiye’deki tiyatro, Likya uygarlığının en eski kentlerinden Telmessos Antik Kenti’nden günümüze ulaşan kalıntılar arasında yer alıyor. Erken Roma Dönemi’nde yapılan ve M.S. 2’nci yüzyıl’da onarım geçiren tiyatro, Bizans Dönemi’nde arena olarak kullanıldı.

antik-tiyatrolarda-uygulanan-restorasyon-yontemi-tepki-cekiyor-1

1960’lı yıllarda sökülen merdiven ve oturma yerleri ile sahne sütunları Fethiye Limanı’na dolgu malzemesi olarak yerleştirilen tiyatro, 1990’lı yıllara kadar moloz yığınları altında kaldı. Üzerine evler yapılması nedeniyle kaybolan antik yapı, 1994-98 yılları arasında yapılan kazı çalışmalarıyla yeniden gün yüzüne çıkarıldı. Tiyatro 3 yıldan bu yana ziyarete kapalı tutuluyor. Ancak, tiyatronun oturma yerleri, merdivenleri, sahne ve duvarlarında kullanılan beyaz mermerlerin tarihi yapının koyu gri renkteki aslına uygun olmayışı, eleştiri ve tepkilere neden oluyor. Birçok badire atlatarak günümüze ulaşan tiyatronun restorasyon çalışmalarıyla birlikte tarihi dokusunu kaybettiği öne sürülüyor. Türkiye’de 1975-78 yılları arasında çekilen ’Hababam Sınıfı’ filmlerinde rol alan Ercan Gezmiş, Gazanfer Şener ve Ümit Doğru restorasyon çalışmalarının tiyatronun tarihi dokusuna büyük zarar verdiğini savundu.

03.01.2015 Vatan