Samsun Müzesi ‘Eserlerin Sağlıksız Ortamda Sergilendiği’ Gerekçesiyle Kapatıldı

2338

Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi eserlerin sağlıksız ortamda sergilenmesi nedeniyle kapatıldı.

Samsun’da bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ‘eserlerin sağlıksız ortamda sergilendiği’ gerekçesiyle kapatıldı. Müze binasının yıkılmasının ardından alanın Panorama 1919 projesine dahil edilmesi bekleniyor.

Amisos hazinesin görkemi
1981 yılından beri hizmette olan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin en göze çarpan koleksiyonu Amisos antik kenti buluntuları ve bu kentte yer alan bir mezar odasında bulunan Amisos hazinesidir. Mezar odası buluntularından bir erkek, bir kadın ve bir kız çocuğuna ait olan altın takılar özellikle önemlidir. Hellenistik Dönem’e ait bu eserler zamanın sanat ve işçiliğinin göstergesidir. Müzede ayrıca Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait sikkeler sergilenir.

Samsun ve çevresinden Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik ve Roma Dönemlerine ait eserler de müzenin koleksiyonları arasındadır. Her iki yüzü kabartmalı bronz mızrak ucu, İlk Tunç Çağı’na ait ameliyatlı kafatasları, MÖ 5. yüzyıla özgü orijinalinin kopyası olan bronzdan çıplak atlet heykeli de müzenin gözde eserleridir. Etnografik eserler ayrı bir bölümde yer alır.

08.01.2016 samsunkenthaber.com