İngiltere’de Çok İyi Korunmuş Durumda Bronz Çağı Evleri Bulundu

2549

İngiltere’nin Cambridgeshire bölgesinde, çok iyi korunmuş durumda olan 3 bin yıllık Bronz Çağı evleri bulundu. Yaşayanların yangın yüzünden aceleyle terk ettiği anlaşılan evlerin içerisinde kumaşlar, çömlekler ve kaseler gibi çeşitli eşyalarda bulundu.

ingilterede-cok-iyi-korunmus-durumda-bronz-cagi-evleri-bulundu-2

Doğu Anglia’da bulunan ev kalıntıları o döneme ait yaşam hakkında ipuçları da veriyor. Cambridge Arkeoloji Bölümü’nden Mark Knight, şaşkınlığını koruyor: “Büyüleyici, inanılmaz. Şu anda bronz çağına ait çatısı bozulmamış bir evin kenarında duruyorum. Burası 3 bin yıl önce birilerinin eviydi. Biz şimdi onun içine gireceğiz.”

Cambridge’den Chris Wakefield, o döneme ait gıda malzemelerine ulaştıklarını söylüyor: “Arkeologları gerçekten heyecanlandıran 29 adet kap bulduk. Bundan çok daha iyi olanı korunmuş yiyecekler bulundu. O dönemde yangın sonrayı yıkıma uğrayan yerde arta kalan gıda malzemeleri var. Bunları İngiltere’de ve Avrupa’da bulmak hayli zordur.”

ingilterede-cok-iyi-korunmus-durumda-bronz-cagi-evleri-bulundu-1

Historic England Genel Müdürü Duncan Wilson, kazının insan odaklı ilerlediğini belirtiyor: “Burayı Pompei’ye benzetebiliriz. Büyük bir felaket olduktan sonra herkes hızlı bir şekilde orayı terk etmiş ve kap çanak neyi varsa arkasında bırakmıştı. Bu süreçte bazıları da hayatını kaybetti. Şu anda ceset kalıntıları bulduk ve kazıya devam ediyoruz.”

ingilterede-cok-iyi-korunmus-durumda-bronz-cagi-evleri-bulundu

Kazıklar üzerine yapılan evlerin birkaç aile tarafından kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor. Bölge İtalya’nın Napoli şehrindeki Roma dönemine ait Pompei kentini hatırlatıyor. Uzmanlar o dönemki yangının kasten çıkarılıp çıkarılmadığını araştırıyor.

14.01.2016 tr.euronews.com