İnsan Sanılanın Aksine 45 Bin Yıl Önce Kutup Bölgesi’ndeydi

5259

Arkeolojik kazı çalışmalarında üzerinde mızrak izinin bulunduğu yünlü mamut kalıntısı bölgedeki ilk insan varlığının işareti olarak değerlendiriliyor.

Reuters’un haberine göre Sibirya’da donmuş yünlü mamut kalıntısı üzerinde bulunan mızrak izi bölgedeki insan varlığının bilinenden binlerce yıl daha öncesine dayandığının çok açık bir kanıtını oluşturuyor.

insan-sanilanin-aksine-45-bin-yil-once-kutup-bolgesindeydi

Rus bilim adamları Salı günü Yenisei Körfezi kayalıklarında yaptıkları kazı çalışmalarında 45.000 yıl önce avcılar tarafından öldürülen erkek bir mamut ortaya çıkardı. Vladimir Pitulko’ya göre şimdiye kadar bölgedeki en eski insan varlığı hemen hemen 30 bin yıl öncesine dayanıyordu. Bu dönemlerde insanlar kutupların sert hava koşulları altında avcılık ve toplayıcılıkla yaşıyorlardı. Fillerin en yakın akrabası olarak bilinen mamutların bölge insanları için önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden Pitulko “gerçekten bu hayvanlar eti,yağı, dışkısı ve uzun boynuzları çok çeşitli alanlarda sonsuz bir kaynak teşkil ediyordu” dedi.

YENİ DÜNYAYA GÖÇÜN ANAHTARI
Mamut üzerindeki hasar dikkatle incelendiğinde kaburgadaki izlerin kesin olarak avcılar tarafından atılan mızraktan oluştuğunu gösteriyor. Ayrıca azı dişi üzerindeki izler de mamutun öldükten sonra avcılar tarafından doğrandığının işareti olarak da görülebilir.

Bilim adamları insanların mamut avlama yeteneklerini onların kuzey kutup bölgesinde hayatta kalabilmesine, Sibirya’nın en kuzeyine kadar göç edebilmelerine ve buradan Sibirya ve Alaska’yı birbirine bağlayan Bering Boğazı’na kadar ilerleyebilmelerine olanak sağlayan kritik bir özellik olarak görüyorlar.

insan-sanilanin-aksine-45-bin-yil-once-kutup-bolgesindeydi-1

İlk insanlar Bering Boğazı’ndan geçerek Yeni Dünyaya ulaştılar, oradan da Amerika’ya yayıldılar. Pitulko’ya göre şu da bir gerçek kibilinenden çok daha öncesinde de buzul bölgesinden Bering yoluyla Yeni Dünyaya geçişler oldu.

16.01.2016 Star Gazetesi