Burdur’da Bizans Dönemi Altı Kapılı Kaya Kilisesi Keşfedildi

8684

Burdur’un Bucak İlçesi, Avdancık Köyü’nde Bizans Dönemi’ne ait kaya kilisesi keşfedildi.

2015 yılı Kremna ve Çevresi Yüzey Araştırmaları üçüncü sezon çalışmaları kapsamında Burdur İli, Bucak İlçesi, Avdancık Köyü’nde yaklaşık 1040-1050 metre yükseklikte konumlanan Bizans Dönemi’ne ait kaya kilisesi keşfedildi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Kremna ve Çevresi Yüzey Araştırmaları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Metin, köy sakinlerinin kilisenin eskiden altı kapısı olduğu söylediğini, hatta 1970’li yıllarda kapılardan üçünün ayakta olduğu bilgisine ulaştıklarını ifade etti. Geçen süre içinde söz konusu kapıların defineciler tarafından tamamen tahrip edildiğini anlatan Metin, “M.S. 11. ve 12. yüzyıllara ait Altı Kapılı Bizans Kaya Kilisesi’nin yaklaşık olarak 10.50 x 10.50 metre ölçülerinde olduğunu düşünüyoruz. Tabanında dağınık halde siyah tesseralar ve sıva izleri bulduk. Kuzeybatı köşesinde Aziz Martir’e ait bir mezar yer almakta. Kuzeyindeki küçük mağaranın önü taş duvarla örülmüş ve üzeri freskolarla kaplanmış. Kilisenin esas önemli noktası apsisinin üstünde yer alan kayalığın üzerinde büyük bölümü tahrip durumda olan Hristiyanlıkla ilgili ikonaların bulunmasıdır. Kremna ve Çevresi Yüzey Araştırması kapsamında gerçekleştirilen üçüncü sezon araştırmasının en önemli tespitlerinden birini oluşturan ve bölge için tekil bir örnek olan Altıkapılı Bizans Kaya Kilisesi, hem bölgesel bir ibadethane veya ayin yeridir hem de Bizans kültürü ve sosyal yaşamı hakkında bilgiler sunan birincil bir kaynak niteliğine sahiptir. Kilisenin bir başka önemli özelliği ise Geç Bizans Dönemi ikonalarının gelişme gösterdiği Kommenos Hanedanlığı dönemine ait ikonalar ile sanatsal olarak bire bir ortak özelliklere ve gerçekçi tasvir estetiğine sahip olmasıdır. Bu keşif şüphesiz Pisidia’nın Bizans gizemini önemli bir ölçüde aydınlatacağı gibi, bölgede disiplinler arası çalışmalar yürüten profesyonel araştırmacılara da temel bir kaynak olacaktır” dedi.

burdurda-alti-kapili-bizans-kaya-kilisesi-kesfedildi-2

Kiliseye ait freskolardaki ikonaların heyecan verici güzellikte olduğunu ve Hristiyanlıkla ilgili önemli betimlerin resmedildiğini ifade eden Metin, içerisinde Meryem’e müjde, Hz. İsa’ya tapınmaya gelen doğulu atlı kahin krallar, Kudüs’e giriş ve mandorla içerisinde eleusa (şefkatli) Meryem ikonalarının yer aldığı tasvirlerin yanı sıra graffiti yazı ve şekillerin tespit edildiğini söyledi.

Kremna ve Çevresi Yüzey Araştırmaları Bilim Heyeti Üyesi Öğr. Gör. Salih Soslu ise, freskolarda tasvir edilen figürlerin (insan, melek, at) ağırlıklı olarak uzatıldığını, yüzlerin ise genellikle narin ve gerçekçi yapıldığını söyledi.

burdurda-alti-kapili-bizans-kaya-kilisesi-kesfedildi-1