TINA Denizcilik Arkeolojisi Dergisi’nin Yeni Sayısı Çıktı

2023

Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı’nın (TINA) “Denizcilik Arkeolojisi” alanında yayın yapan dergisinin 3. ve 4. sayısı yayınladı.

Yılda iki kez yayınlanan dergi, hem Türkçe hem de İngilizce olarak okuyucusuyla buluşuyor. Amacı başta Anadolu kıyıları ve Akdeniz olmak üzere dünyadaki denizcilik arkeolojisi çalışmalarını bir arada sunmak. Arkeologlar, arkeoloji bilimine katkı sunan diğer bilim dallarında çalışan bilim insanları ve arkeolojiye ilgi duyanlar için doyurucu bilgiler sunan yayın alanında bir ilki temsil ediyor.

Derginin yayın kurulunda dünyaca tanınmış önemli isimler yer alıyor
Derginin yayın kurulunda dünyada sualtı arkeolojisi denilince akla gelen en önemli isimlerden biri olan Doç. Dr. Cemal Pulak, Türkiye’nin yurtdışında arkeoloji projesi yapan ender isimlerinden biri olan Doç. Dr. Kaan Şenol, Yenikapı batıkları projesinde önemli çalışmalara imza atan Doç. Dr. Ufuk Kocabaş, Akdeniz kıyılarında sualtı araştırmalarına imza atan Doç. Dr. Harun  Özdaş,  TINA  Vakfı başkanı  Oğuz  Aydemir  ve  başkan  yardımcı  Kenan  Yılmaz bulunmakta.

tina-denizcilik-arkeolojisi-dergisinin-yeni-sayisi-cikti

Dünyanın en önemli fotoğrafçılarından bir tanesi
Derginin fotoğraf editörlüğünü dünyaca ünlü sualtı fotoğrafçısı Donald A.Frey ve Türkiye’nin tanınmış sualtı fotoğrafçılarından Levent Konuk yapıyor. Sualtı görüntüleme akademik danışmanı ise Prof. Dr. Altan Lök.

Editörlüğünü Mehmet Bezdan’ın yaptığı TINA Denizcilik Arkeolojisi Dergisi, basılı olarak ve dijital olarak yayın yapıyor. Dijital platformlarda ücretsiz olarak arkeoloji meraklıları ve bilim insanlarıyla buluşuyor.

2 cilt bir arada
Birinci ve ikinci sayıları kapsayan cilt 1’in ardından üçüncü ve dördüncü sayıları bir arada sunan cilt iki de yayınlandı. Cilt iki birçok önemli makaleyi bir arada sunuyor. Çanakkale Savaşları’nda önemli bir rol oynayan AE2 Denizaltısı üzerine gerçekleştirilen sualtı arkeolojisi çalışmalarını anlatan “Bir Denizaltının Kurtarılması” makalesi tarihin bu önemli kesitini bilim dünyasına sunuyor. Avustralya’ya ait AE2 denizaltısı 1915 Çanakkale Savaşı sırasındaki bir çatışmada Osmanlı torpido gemisi Sultanhisar‘a yenik düşerek batmıştı. Bu olay tıpkı Çanakkale kara savaşlarının bir parçası olan kıyıdaki askeri operasyonlar gibi Türkiye ve Avustralya’yı sonsuza dek birbirine bağladı. Günümüzde AE2 batığının yer aldığı arkeoloji alanında yapılan yoğun araştırma, inceleme ve koruma çalışmaları AE2’nin ve Sultanhisar’ın, mürettebatlarının oynadığı rolün önemini yeniden gündeme getirmiştir. Bir diğer ilgi çekici makale ise Prof. Dr. Mustafa Şahin’in kaleminden 2015 yılında başlatılan “İznik Gölünde bulunan Bazilikaya ait sualtı yüzey araştırmaları”. Makale, İznik Gölü’nde 2014 yılında keşfedilen ve Amerika Birleşik Devleti Arkeoloji Enstitüsü tarafından yayınlanmakta olan “Archaeology” isimli dergi tarafından 2014 yılının en önemli 10 büyük keşfi arasında gösterilen bazilika kalıntısının arkeoloji dünyasına neler sunabileceğini anlatan veriler sunuyor.

“Myndos Doğu Limanı Mendireği” makalesinde ülkemizde yapılan bilimsel projelere çok iyi bir örnek verilirken, “IX. yüzyıl Bozburun Kazısından Ele Geçen Mantar Amphora Tıpalarının Bozulma Durumlarının Tespiti ve Konservasyon Yöntemlerinin Araştırılması” makalesi de konservasyon çalışmlarının en zor alanlarından biri olan sualtından çıkarılan eserlerin korunması üzerine kıymetli bilgiler sunuyor.

Yeni sayıda ayrıca sualtı arkeolojisinin babası olarak anılan George Bass tarafından kaleme alınan “Türkiye’nin Denizcilik Arkeolojisindeki Merkezi Rolü” başlıklı yazı dikkati çekmektedir. Türkiye’nin sualtı arkeolojisindeki yeri üzerine değerli tespitler sunan yazı gerçek bir belge niteliğinde. Ayrıca 2015 yılı kazı sezonunda karasularımızda gerçekleştirilen sualtı arkeolojisi çalışmalarının raporları, Türkiye’de yapılan uluslararası konferanslar, Türkiye’de eğitim veren ve vermeye hazırlanan sualtı arkeolojisi bölümleri hakkında detaylı bilgiler bulunmakta.

Mustafa Koç’ta unutulmadı
Derginin son sayısında Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı’nın kurucu üyesi olan ve 21 Ocak 2016 günü vefat eden Mustafa V. Koç’ta unutlmadı. Koç’un destekleriyle açılan Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi ile ilgili çalışmalarda dergide yer buldu.