2015 Yılında Türkiye’den Vandalizm İçeren 10 Arkeolojik Haber

9698

Arkeolojihaber.net ekibi olarak 2015 yılı Türkiye’sinden vandalizm içeren önemli gördüğümüz 10 haber sizler için derledik.

“Vandalizm”
Vandallık veya akım olarak Vandalizm, bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemi.

1-İznik’te 2 Bin 200 Yıllık Berberkaya Lahdi’ne Sprey Boya ile İsimler Yazıldı
Bursa’nın İznik İlçesi’nde, M.Ö. 149 yılında yekpare bazalt kayadan yapılan ve Bithynia uygarlığından kalan lahit mezara, sprey boyalarla sevgililerin isimlerini yazması, kalp resimleri yapması çirkin görüntülere neden oluyor.
Haberin devamı içiniznikte-2-bin-200-yillik-berberkaya-lahdine-sprey-boya-ile-isimler-yazildi-1

2-Kayseri’de Selçuklu’ya Ait Kümbetin Duvarına Sprey Boya İle Yazı Yazıldı
Kent merkezinden Erciyes’e çıkan Seyyid Burhanettin Bulvarı üzerinde yer alan 14. yüzyıl Selçuklu eseri Döner Kümbet’inin duvarına sprey boya ile yazı yazıldı.
Haberin devamı için
kayseride-selcukluya-ait-kumbetin-duvarina-sprey-boya-ile-yazi-yazildi

3-İznik’te Bulunan Herkül Kaya Kabartması Defineciler Tarafından Tahrip Edildi
Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan Roma dönemine ait bin 800 yaşında olan Herkül kaya kabartması tahrip ediliyor. Bakımsız kalan ve çevresinde defineciler tarafından kaçak kazılar yapılan tarihi eser yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Haberin devamı için
iznikte-bulunan-herkul-kaya-kabartmasi-gunden-gune-yok-oluyor

4-Diyarbakır’daki Osmanlı’nın İlk Eseri Fatihpaşa Camisi’nde Yangın Çıktı
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırı, kentin ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camii’nde yangına neden oldu. Teröristlerce atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle çıktığı tahmin edilen ve kısa sürede büyüyen yangına müdahale için bölgeye gönderilen itfaiye ve polis ekiplerine örgüt mensuplarınca ateş açıldı.
Haberin devamı için
diyarbakirdaki-osmanlinin-ilk-eseri-fatihpasa-camisinde-yangin-cikti
5-Bursa’da Söylemiş Höyük’te İş Makinesiyle Kazı Yapanlar Yakalandı
Bursa’da Söylemiş Höyük’te izinsiz kazı yapan 5 kişi jandarma ekipleri tarafından suç üstü olarak yakalandı. Ele geçirilen 1 adet iş makinesi Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla muhafaza altına alındı. Şüpheliler sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak Yenişehir Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
Haberin devamı için
bursada-soylemis-hoyukte-kacak-kazi-yapanlar-yakalandi

6-İstanbul’da 537 Yıllık Tarihi Camiyi Pimapenle Kapladılar!
İstanbul’da Sadrazam İbrahim Paşa’nın 1478’te inşa ettirdiği tarihi caminin son cemaat mahfili olarak bilinen kısmı ile iç kısımdaki pencerelerin tamamı pimapen (PVC) ile kaplandı.
Haberin devamı için
istanbulda-537-yillik-tarihi-camiyi-pimapenle-kapladilar
7-Assos Antik Kenti’nde ‘Aristoteles’e Saldırı
Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde günümüzdeki adı “Behramkale” olan Assos Antik Kenti girişinde ziyaretçileri karşılayan ünlü filozof Aristoteles’in heykeli, kimliği belirsiz kişilerce tahrip edildi.

Haberin devamı için
assos-antik-kentinde-aristotelese-saldiri
8-Bursa’da Sinan Paşa Külliyesi’nin Duvarına Kamyon Girişi İçin Kapı Açtılar
Bursa’nın Yenişehir ilçesinde 435 yıllık tarihi Sadrazam Sinan Paşa Külliyesi’nin belediye tarafından yaptırılan restorasyon çalışmaları sırasında yüklenici firma tarafından tarihi duvarının yıkılması tepkiye sebep oldu. Yüklenici firma yetkilisi, duvarın yıkılması için Anıtlar Kurulu’ndan iznin alındığını belirtirken, Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Plan-Bütçe Komisyonu Üyesi Ercan Özel, Anıtlar Kurulu’nun böyle bir izin vermediğini söylediklerini, bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın soruşturma başlattığını belirtti.

Haberin devamı için
kultur-ve-turizm-bakanligi-sinan-pasa-medresesinin-duvari-bilgimiz-disinda-yikildi

9-Milas’ta 1800 Yıllık Baltalı Kapı Üzerine Sprey Boyayla İşaretleme Yapıldı
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından işçiler, sprey boya ile Baltalı Kapı’nın sağ ve soldaki iki sütununa su ve altyapı hattının kodlarını gösteren işaretleme yaptı.
Haberin devamı için

milasta-1800-yillik-baltali-kapi-uzerine-sprey-boya-ile-isaretleme-yapildi

10-Bin 400 Yıllık Mermer Plakayı Çaldılar
Bursa’nın İznik İlçesi’nde bulunan ve yapılacak arkeolojik çalışmayla Hıristiyanlık için öneminin ortaya çıkması beklenen, vatandaşların ‘Böcek Ayazması’ olarak adlandırdığı vaftizhanenin girişindeki mermer plakası çalındı.
Haberin devamı için
bin-400-yillik-mermer-plakayi-caldilar