Sivas’ta Antik Yunan Komutanına Ait Mezar Taşı Ele Geçirildi

3226

Sivas’ta tarihi eser kaçakçılarına düzenlenen operasyonlarda M.Ö. 150 yılına tarihlenen mezar taşı ile lahit kapağı ele geçirildi.

Sivas İl Jandarma Komutanlığı ekipleri alınan bir istihbarat üzerine harekete geçti. Merkeze bağlı Haydarlı köyünde ikamet eden bir kişinin evinde tarihi eser niteliği olan bir mezar taşı olduğu ihbarını alan ekipler A.K.’nin evinde arama yaptı. Yapılan aramada M.Ö. 150 yılına ait, Yunan bir komutanın olduğu değerlendirilen mezar taşı bulundu. Jandarma ekipleri, tarihi mezar taşını incelenmek üzere Sivas Müze Müdürlüğü yetkililerine teslim etti. Gözaltına alınan A.K., jandarmadaki işlemlerinin ardından sevk edildiği ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Jandarma ekipleri diğer bir operasyonda ise tarihi eser satmaya çalıştığı tespit edilen A.U’nun evinde arama yaptı. Aramada, evin bahçesinde kilime sarılmış, Ermeni dönemine ait olduğu değerlendirilen lahit kapağı ele geçirildi. El konulan eser müze yetkilerine teslim edilirken, şahıs ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

13.02.2016 İhlas Haber Ajansı