Aydın’da Latmos Antik Kenti’nde Zeus Tapınağı’nı Yaktılar

3514

Aydın’da en önemli doğal ve antik değerleri bünyesinde barındıran Beşparmak Dağları’ndaki Latmos’un Dikilitaş bölgesindeki antik kalıntılarında yangın çıktı.

Doğal peyzajı ve jeolojik yapısı itibariyle Batı Anadolu’nun en etkileyici ve kültürel miras açısından en zengin yerlerinden birisi olan Latmos’taki arkeolojik buluntulardan yer aldığı Dikilitaş bölgesi Kutsal Tapınak olarak biliniyordu. Henüz neden çıktığı belirlenemeyen yangın sonucu antik bir çok kalıntının bulunduğu Dikilitaş bölgesi tamamen yandı. Bölgede inceleme yapan Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından yangının ardından bir açıklama yapıldı.

aydinda-latmos-antik-kentinde-zeus-tapinagini-yaktilar

Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “ Dikilitaş’ta gördüğümüz manzara dehşet vericiydi. Dikilitaş ve çevresinin tamamen yanmış olduğunu gördük. Bölge insanlarından aldığımız bilgilere göre yangının bir grup tarafından piknik ateşinin kontrol edilemediği ve Dikilitaş bölgesinin tamamen yandığı şeklindeydi. Bu yangın, Latmos’un Milli Park yapılması gerekliliğinin ne kadar önemli olduğu göstermektedir. Burada sadece tarih tehlikede değildir. Aynı zamanda bölgede yaşayan binlerce yöre insanının en önemli geçim kaynağı olan fıstık çamları da tehlikededir. Doğada sucuk pişirmek için ateş yakanlar, ne kadar dikkat ederse etsin, bir anlık ihmalden bugün olduğu gibi çok önemli bir kutsal alan yanabilmektedir. Latmos korunan bir alan olduğunda, burada yapılan tüm faaliyetler kontrollü, koruma-kullanma dengesi çerçevesinde yapılacağından, her türlü tehdit ortadan kalkmış olacaktır. Aksi halde buraya olan tehditler sürekli artacak korumak zorlaşacaktır “ dedi.

01.03.2016 Milliyet