Magnesia Antik Kenti Sınırları İçinde Jeotermal Santral İçin Kuyu Açıldı

2029

Aydın’da Magnesia Antik Kenti içerisindeki kral mezarlarının olduğu bölgede jeotermal santrali için kuyu açıldı. Uzmanlar höyük dibinde gerçekleştirilen kuyu açma çalışmalarının kalıntılara zarar verebileceği konusunda endişeli.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, tescilli birinci derece arkeolojik alan olan Magnesia Antik Kent sınırları içinde jeotermal kuyu açıldığını hatırlatarak, çalışmaların derhal durdurulmasını istedi. Magnesia Antik Kenti içinde Ortaklar-Söke yolunda, Gümüşçay’ın solunda yer alan höyüğün dibinde jeotermal santrali kurulumu için kuyu kazılması çalışmaları yapıldığını söyleyen Aydın, jeotermal kuyularının telafisi mümkün olmayan arkeolojik tahribata sebebiyet verebileceğini belirtti.

magnesia-antik-kenti-sinirlari-icinde-jeotermal-santral-icin-kuyu-acildi-1

Dr. Metin Aydın yaptığı açıklamada, “2007 yılı sonrası ÇED yasasında yapılan değişiklikler ile jeotermal santraller birinci derece gayri sıhhi müesseseler içinde yer alırken yani ÇED alınması gerekli iken, ÇED alınması gerekli olmayan ikinci derece gayri sıhhi müesseseler içine sokuldu. Bu düzenlemeler sonrası bugün tuğla fabrikası veya balık çiftliği için ÇED zorunlu iken çevreye yaptığı zararlar çok daha fazla olan jeotermal santraller için ÇED istenmez hale geldi. Yasal düzenlemelerin kendi lehlerine göre düzenlenmesinden cesaret alan jeotermal işletmeler, günlük pratikte her gün çevre ve canlı yaşamına zarar faaliyet yapmaktadır. Birinci sınıf tarım arazileri, incir ve zeytin bahçeleri, yerleşim yerlerinin yanına ve içine jeotermal santraller, kuyular yapılır halde iken Magnesia örneğinde olduğu gibi çevrede yapılan talanda sıranın tarihi yerleşim yerlerine, kültürel miraslarımıza gelmesinin üzüntüsü ve şaşkınlığını yaşamaktayız. Şaşkınlığımız bunlara izin verilebilmesi, kontrol edilmemesi ve tüm yaşananlara suskun ve kör kalınabilmesi noktasında daha da artmaktadır. Tabip Odası olarak Magnesia Antik Kenti’nde faaliyette bulunan jeotermal santral amaçlı kuyu kazma faaliyetlerinin geri dönüşümsüz kültürel hasara zarar vermeden derhal durdurulmasını, hali hazırda yürürlükte olan kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanununa uyulmasını, bu kanunu uygulamak ve denetlemek makamında olan tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz.” dedi.

Bu arada Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri ise konu ile ilgili açıklama yapmadı.

29.02.2016 Cihan Haber Ajansı