Roma İmparatorluğu’nun Yerleşim Haritası Çıkarıldı

14802

Roma İmparatorluğu’nun sınırlarının genişlediği alan boyunca yapılan yolların ve kurulan yerleşim birimlerinin haritası bölgenin uzak tarihine başarı ile ışık tutuyor.

OmnesViae.org sitesi tarafından paylaşılan haritada Roma döneminde imparatorluğun ele geçirdiği coğrafyalarda kurdukları yerleşim yerleri ve yolların bir dökümü çıkarılmış. Harita sayesinde Anadolu’da bulunan Roma dönemine ait eski yerleşim birimlerini, günümüzdeki ve geçmişteki adları ile görmek mümkün.

Haritanın sunduğu bir diğer başarılı özellik ise, sol menüde bulunan ‘AB’ ve ‘AD’ kısımlarına sırası ile iki ayrı noktanın adını yazacak olursanız eğer, o dönemin seyahat şartları ile yolun kaç kilometre olduğu ve kaç gün süreceğinin bir dökümü çıkarılıyor. Yol boyunca hangi gün nerede konaklanabileceğine dair de bilgi verilmiş.

Bir örnek vermek gerekirse, Site’de yaptığımız ölçüme bakarak, Kadıköy’den yola çıkacak olursak eğer Bursa’ya varmamızın neredeyse 29 gün sürdüğünü düşünecek olursak eğer, o dönemin şartlarına göre yapılacak en doğru işin evde oturmak olduğu sonucuna varabiliriz.

06.03.2016 odatv.com