Fethiye’de 2 Bin 400 Yıllık Kaya Mezarların Çevresi Tepkiler Üzerine Temizlendi

2410

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde çöp yığınları ve yabani otların sardığı Telmessos Antik Kenti’ninde yer alan kaya mezarlar, tepkiler üzerine temizlendi.

Fethiye’nin Kesikkapı Mahallesi’nde Likya Uygarlığı’ndan günümüze ulaşan Telmessos Antik Kenti’nin kalıntıları arasında yer alan tarihi mezarların, yabani otlar ve çöp yığınlarıyla dolması vatandaşın tepkisine neden oldu. MÖ 4’üncü yüzyıldan kalma mezarların koruma duvarı içinde kalan yabani otlar ile çöp yığınlarının temizlenmesi için Fethiye Müze Müdürlüğü ve Fethiye Belediyesi ekipleri harekete geçti. Arkeolojik SİT alanı içinde yer almasına karşın çöplüğe dönen mezarların içi ve çevresi 8 saatte temizlenebildi. Mezarların çevresinden evsel atıklar ağırlıkta olmak üzere 2 kamyonet çöp çıktı. Fethiye Müze Müdürlüğü yetkilileri ilçede benzer durumda olan tarihi alanların temizleneceğini belirtti.

fethiyede-2-bin-400-yillik-kaya-mezarlarin-cevresi-tepkiler-uzerine-temizlendi-1

Evinin önünde oturarak temizlik çalışmalarını izleyen 85 yaşındaki Hasan Fehmi Kökten, mahalle sakinleri olarak gördükleri çöp yığınlarından utandıklarını söyledi. Bölgeye gelen turistlerin tarihi eserlerle birlikte çöp yığınlarını da fotoğrafladığını anlatan Kökten, “Tarihi Amintas Kaya Mezarları’nın bir kısmı burada. Burayı koruma altına aldılar ama pislikten geçilmiyordu. Temizlik yapılmasından çok memnun kaldık. Mahalle sakinleri olarak biz de bundan sonra temiz kalması için özen göstereceğiz. Bu bizim ayıbımızdır. Dünyanın her yerinden turistler bu mezarları görmek için geliyor. Burada bir tarih yatıyor ama mezarlar çok bakımsızdı. Ot ve çöpten geçilmiyordu” diye konuştu.

03.03.2016 haberler.com