Perge Antik Kenti’nden Devşirilen Taşlarla Yapılan Ağalar Cami Yenilendi

2628

Antalya’nın merkez Aksu ilçesinde 1800’lü yılların başında Perge Antik Kenti’nin taşları kullanılarak inşa edilen Ağalar Cami, restore edildi.

Perge Antik Kenti’nden alınan ve bazılarının üzerinde antik döneme ait yazıların yer aldığı taşlar kullanılarak inşa edilen Ağalar Cami, yıllar içinde kullanılamaz hale geldi. Kubbesi çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan, duvarları arasında boşluklar oluşan caminin temelinde de kayma olduğu belirlendi.

Aksu Belediyesi’nin girişimleri, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin de destekleriyle restore edilen caminin kubbesi ise aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmek zorunda kalındı.

Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, AA muhabirine, ilçelerinin tarımı ve kültürü kadar Perge Antik Kenti başta olmak üzere tarihi yapılarıyla ön plana çıktığını söyledi. Tarihi eserlere gereken önemi verdiklerini ve sahip çıktıklarını anlatan Şahin, bu kapsamda Ağalar Cami’de de gerekenin yapılması için girişimlerde bulunduklarını ifade etti. Camide kullanılan malzemelerin zamanında Perge’den alındığını dile getiren Şahin, “Bölgenin en eski camilerinden ve sahip çıkılması gereken yerlerden biriydi. Müze görevlilerimiz, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüz, belediye çalışanlarımızla hareket ederek, hızlı ve dikkatli çalışma sonucu işi tamamladık” dedi.

perge-antik-kentinden-devsirilen-taslariyla-yapilan-agalar-cami-yenilendi

“Türkiye’de sayılı camilerden biri”
Restorasyon uzmanı yüksek mimar Ersin Yasin Öztürk ise Ağalar Cami’nin, 1800’lü yıllarda tamamen Perge Antik Kenti’nden getirilen taşlar ve çok iyi işçilikle yapıldığını belirtti. Özellikle yapının içindeki mihrap ve dışındaki mihrabiye, kapı girişi ve pencerelerin, Perge’deki önemli yapılardan devşirilen taşlarla tamamlandığını kaydeden Öztürk, sonraki yıllarda camide statik problemler ortaya çıktığını ve büyük çatlakların oluştuğunu bildirdi. Restorasyonda statik problemlerin giderildiğini, hasarın onarıldığını ve camiye son şeklinin verildiğini anlatan Öztürk, şöyle konuştu: “Perge’deki yapılarda kiriş olarak kullanılan ve üzerinde halen Latince yazıtları bulunan Roma dönemi bloklarının korunması için gerekli çalışmalar yapıldı. Yapının içinde sıva altında kalan bazı pencereler, korniş olarak kullanılmış profilli yapı blokları ortaya çıkarıldı. Bunların da çalışmaları tamamlandıktan sonra çevre düzenlemesi gerçekleştirildi.”

perge-antik-kentinden-devsirilen-taslariyla-yapilan-agalar-cami-yenilendi-1

“200 yıl daha kullanılabilecek”
Caminin restorasyondan önce vahim durumda bulunduğuna dikkati çeken Öztürk, özenli çalışmaların ardından caminin en az 200 yıl daha rahatça kullanılabileceğini vurguladı. Yapının özel, teknik ve malzeme açısından Türkiye’de sayılı camilerden olduğuna işaret eden Öztürk, “Caminin bu tarihi özellikleri göz önüne alındığında, acilen onarılması gerekiyordu” dedi.

14.03.2016 Hürriyet