Parion Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

2717

Biga yarımadasında yer alan Parion Antik Kenti, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle adım adım turizme kazandırılıyor. Biga Kaymakamlığının sahibi olduğu ve İÇDAŞ’ında desteklediği projede sona gelindi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2015 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamından desteklediği “Bir Medeniyet Uyanıyor: Parion”  projesinde çalışmalar tamamlanmak üzere. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün ana destekleriyle ve İÇDAŞ A.Ş.’nin sponsorluğunda yürütülen çalışmalarda büyük ilerlemeler kaydedildi. Biga Kaymakamlığı, İÇDAŞ A.Ş.  ve Güney Marmara Kalkınma Ajansının yürüttüğü projede son olarak Kemer Köyünde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Roma Hamamı’nın üzerinin kapanması çalışmaları tamamlandı. Projede kazı alanının korunması ve ışıklandırılması çalışmalarının yanında Parion Antik Kenti’ni tanıtımına yönelik broşür, stand, bilgilendirme levhaları, tanıtım CD’leri, kiosk, maket sunumu gibi çalışmalar yer alıyor.

Parion Antik Kenti
Parion, Çanakkale’nin Biga İlçesine bağlı Kemer Köyü mevkinde yer alan antik bir liman kentidir. Parion’un ismi ilk kez Herodotos’da geçmiştir. Pers Kralı Dareios İskit seferine çıkışında (M.Ö.513-512) Parion tyranı Herophantos’ta onun yanında İskit seferine katılmışlardır. Kentin Atina- Pers ve Peleponessos savaşlarında Atina yanlısı bir siyaset izlediği, Ksenophon Hellenika adlı eserinde Alkibiades’in komutasındaki Atina donanmasının M.Ö. 410 ‘da Parion’un limanında toplandığını belirtmesi bu bilgiyi doğrulamaktadır. Kentin İskenderin Pers zaferinden sonra Makedon hâkimiyetine girdiği,  onun ölümünden sonra da Trakya Kralı Lysimachos’un M.Ö. 302 de Parion’u kendi yönetimine aldığı bilinmektedir. M.Ö. 241’de ise Bergama krallığına bağlanan kent Attalos’lar zamanında Bergama krallığı ile yakın ilişki içesinde olmuştur. Bergama Kralı III. Attalos’un vasiyeti ile birlikte Roma’ya bağlanmıştır. Çanakkale Boğazı’nın Marmara denizine çıkış yönünde Anadolu yakasında yer alan ve bulunduğu stratejik konumu ile her dönem egemen güçlerin önem verdiği bir kent olan Parion, Antik çağlardan günümüze uzanan hikâyesi ve ortaya çıkartılan eserleriyle önümüzdeki yıllarda Güney Marmara’nın yeni turizm noktası olacak.

12.04.2016 canakkaleolay.com