Yozgat’ta 3 Bin 400 Yıllık Hitit Heykel Atölyesi Defineciler Tarafından Tahrip Ediliyor

2945

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde  bulunan M.Ö. 1400-1200 yıllara tarihlenen Hitit Heykel Atölyesi’nde bulunan eserler kaderine terk edildi.  Toprağın üstüne bulunan heykeller ise defineciler tarafından patlatılarak tahrip ediliyor.

Yozgat’ın Sorgun İlçesine bağlı Yeniyer Beldesinde bulunan ve günümüzden 3 bin 400 yıl öncesine tarihlenen Hitit Heykel Atölyesi’nde bulunan eserler gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Kaçak kazıları sonucunda fark edilen ve 1987 yılında Hapis Boğazı Harabeleri olarak koruma altına alınan Hititlere ait atölyedeki heykeller defineciler tarafından kırılıyor.

Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz ise, söz konusu tarihi alana defineciler tarafından zarar verildiğini belirterek, “Bölgede define arayan kişiler bu eserlere zarar veriyorlar. Bu eserleri gören kişiler taşların altında tarihi bir eser arama niyetiyle taşlara zarar verip, bu tarihi eserlerin yok olmasına neden olabilirler. Bu nedenle Yozgatlı mülkü amirlerimizin, milletvekillerimizin ve bakanlarımızın bu bölge üzerinde biran önce çalışmalarını hızlandırarak bu bölgeyi turizme kazandırmalarını bekliyoruz. Aksi halde bu kadar önemli bir tarih yok olup gidecek” dedi.

13.04.2016 Milliyet