Mısır’da Roma Tapınağında Bulunan Davud’un Yıldızı Tartışma Yarattı

5479

Mısır’da Roma dönemine ait bir tapınağın duvarında Davud’un Yıldızı’na rastlanması tartışmalara yol açtı. Mısırlı bazı yetkililer kazıları yapan Almanların işaretleri sonradan eklediğini iddia etti. Mısır Antik Eserler Bakanı ise konunun bilimsel olarak araştırılacağını belirtti.

Mısır Antika Eserler Bakanlığı yetkililerinden Mahmut Afifi, Aswan bölgesindeki eski Roma tapınağındaki bir taş üstünde iki adet 6 köşeli Davud’un Yıldızı sembolüne rastladığını duyurdu.

Ülkenin güneyindeki Aswan bölgesinde Nil Nehri üzerinde bulunan Elefantin adasında M.Ö. 3. yüzyıldan kaldığı düşünülen Roma tapınağında bulunan söz konusu semboller büyük tartışma yarattı.

Afifi, sembollerin tapınağın restorasyonunda çalışan Alman arkeologlar tarafından sonradan eklendiğini iddia etti. Mahmut Afifi, söz konusu arkeologlara üzerinde Davud’un Yıldızı olan taşın tapınaktan çıkarılması talimatını verirken bu tür müdahalelere karşı yasal yaptırım uygulamakla da tehdit etti. 

Konu hakkında haber yapan Mısırlı Suezbalabady web sitesi de Afifi’nin belirttiği şekilde tapınakta bulunan Davud’un Yıldızı’nın Alman arkeoloji ekibinin Yahudi bir mensubu tarafından çizildiğini, amaçlarının Mısır kültürünü yağmalamak ve Mısırlıları kışkırtmak olduğunu iddia etti.

Yeni atanan ve Afifi’nin üstü olan Mısır Antik Eserler Bakanı Halid Anani de olaylar üzerine söz konusu tapınağı ziyaret ederek ardından bir basın açıklaması yaptı. Anani, Mısırlı ve Almanlardan oluşan bir arkeoloji ekibinin tapınağın ilk bulunduğu zamandan kalma resimlerini inceleyeceğini, üzerinde Davud’un Yıldızı bulunan taşın üzerinde sembol olmayan halinin arkeolojik anlamı ve değerinin araştırılacağını söyledi. Anani ayrıca bir İslami antik eserler uzmanına danışılarak 6 köşeli yıldızın tapınağın yapıldığı erken dönemde yaygın olup olmadığının araştırılacağını belirtti.

13.04.2016 salom.com.tr