Suriye’den Kaçırılan Üç Mozaik İstanbul’da Yakalandı

2345

Suriye’den getirdikleri tarihi eserleri İstanbul’da satmak isteyen dört kişi, jandarmanın tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlediği operasyonda elindeki üç mozaikle birlikte yakalandı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Suriye’deki iç karışıklık nedeniyle müzelerin yağmalandığı ve buradan kaçırılan bazı tarihi eserlerin Suriye uyruklu şahıslar tarafından illegal yollarla İstanbul’a getirildiği istihbaratı üzerine çalışma başlattı.

Bu çerçevede 2 aracı takibe alan jandarma ekipleri, eş zamanlı olarak araçları Büyükçekmece ve Çekmeköy’de durdurdu. Araçlarda bulunan 4 kişi gözaltına alındı. Büyükçekmece’deki araçta 1, Çekmeköy’de durdurulan araçta ise 2 mozaik ele geçirildi.

Arkeoloji Müzesi Müdürlüğüne teslim edilen eserlerde yapılan ilk incelemede, 80×80 santimetrelik mozaikte mitolojik bir baş tasviri, 120×120 santimetrelik mozaikte Hazreti Adem ve Hazreti Havva olduğu iddia edilen tasvirin yer aldığı, 120×100 santimetrelik diğer mozaik üzerinde ise Apollon ya da Nymphe tasvirinin bulunduğu değerlendirildi.

Roma Dönemi’ne ait olduğu belirlenen 3 eserin “2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu” kapsamında tasnif ve tescile tabi, müzelik değerde, alım ve satımı yasak eserlerden olduğu ve üzerlerinde yer yer onarımların yapıldığı tespit edildi.

Gözaltına alınan 4 kişi, “Kültür ve Tabiat Varlığı Kaçakçılığı” suçundan mahkemeye sevk edildi.

17.04.2016 Dünya Bülteni