Antalya’da Doğu Garajı Nekropol Alanına Koruma Amaçlı Çatı Yapılıyor

2164

Antalya’da bulunan Doğu Garajı Nekropol Alanı’nda, roma dönemine ait mezarları dış etkenlerden koruyacak üst yapının taşıyıcı ayakların montesine başlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin önemli rojelerinden Doğu Garajı Kültür Merkezi ve Nekropol alanında çalışmalar hızla sürüyor. Tarihi 3 bin yıl öncesine dayanan nekropol alanını turistik bir cazibe merkezi haline getirecek proje adım adım ilerliyor. Tarihi mezarların zarar görmemesi için aylardır nakış gibi işlenen alanda büyük bir titizlikle devam eden çalışmada projenin üst yapı ayakları yükselmeye başladı. Nekropol alanını dış etkenlerden koruyacak üst yapıyı taşıyacak çelik konstrüksiyonlar büyük bir özenle montaj ediliyor. Dev çelik ayakların yerleştirilmesi ile proje yavaş yavaş şekillenmeye başlayacak.

Alana yerleştirilmeye başlanan 61 çelik kolondan en büyüğü 914 mm çapında ve 11 metre yüksekliğinde. Bu dev çelik ayaklar Nekropol alanındaki arkeolojik buluntuları güneş ve yağmur gibi dış etmenlerden koruyacak hafif malzemeli üst örtüyü taşıyacak. Nekropol Alanı Projesi yaklaşık 15 milyon liraya mal olacak.

21.04.2016 Milliyet