Tripolis Antik Kenti’ndeki Agora Gün Yüzüne Çıkartılıyor

2310

Denizli’nin Buldan İlçesi’nde bulunan Tripolis Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında bu yıl 90 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğindeki agora gün yüzüne çıkarılacak.

Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Pamukkale Üniversitesi tarafından kazı çalışmaları yürütülen Buldan’daki Tripolis Antik Kenti’ni ziyaret ederek kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Buldan Kaymakamı Hacı Uzkuç ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Korkmaz’ın da bulunduğu ziyarette, Vali Kocatepe’ye Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç.Dr. Bahadır Duman, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tripolis Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, bu yıl kazı çalışmalarıyla 90 metre uzunluğunda, 50 metre genişliğindeki agorayı gün yüzüne çıkaracaklarını söyleyerek, “Bu yıl kazı çalışmaları programına jeoradar taramaları sonucu agorayı aldık. Agora, kentin merkezinde doğu batı yönlü 90 metre uzunluğunda, kuzey güney yönlü 50 metre genişliğinde. M.S. 2’nci yüzyılda dikdörtgen olarak inşa edilmiş. Roma Dönemi’nde İon tarzında yapılan antik kentin üçüncü agorası, kentin stratejik noktada olması nedeniyle ticari faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığını gösteriyor. Ayrıca kent ve çevresindeki yerleşimler için ticari bir öneme sahip. Agoranın doğu ve batı kısa kenarlarında 18’er sütun, kuzey ve güney uzun kenarlarında 36’şar sütun bulunuyor. Bu yıl gerçekleştirilecek kazı çalışmalarıyla agora kazısının tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

Kazı Başkanı Duman, antik kentte kazı ve restorasyon çalışmalarının 30 kişilik ekip tarafından yürütüldüğünü belirterek, “Çalışmalarımız bilimsel veri ve metotlar ışığında 30 kişilik ekip ile Denizli Müze Müdürlüğü gözetiminde devam ediyor. Antik kentin ana caddelerinden biri olan Hierapolis Caddesi’nin restorasyon çalışmalarını büyük oranda tamamladık. Bu çalışmalar kapsamında caddenin doğu bitişiğinde yer alan 17 sütun da aslına uygun biçimde restore edilerek orijinal yerlerine konuldu” diye konuştu.

18.04.2016 haber1.com