Çin’de 8 Bin Yıllık Pirinç Tarlası Bulundu

1905

Çin’de 8 bin yıllık pirinç tarlasının bulundu. Tespit edilen yerin şimdiye kadar bulunmuş en eski çeltik tarlası olduğu tahmin ediliyor.

Nanjing Müzesi Arkeoloji Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Çinli arkeologların Jiangsu eyaletinin Sihong eyaletinde 100 metrekare civarı bir alanda 8 bin yıl öncesine ait neolitik kalıntılara rastlanıldığı aktarıldı. Nisan ayında üniversite, arkeoloji enstitüleri ve müzelerden 70’den fazla bilim adamının bulunan parçalar hakkında görüşmek için toplandığı seminerde, bölgenin şimdiye kadar bulunan en eski çeltik tarlası olduğu sonucuna varıldığı belirtildi.

Araştırmalarda çeltik tarlasının her birinin en az 10 metrekare olmak üzere farklı şekillere bölündüğünün bulunduğu ifade edildi. Labaratuarlarda yapılan karbon testi sonucu pirinçlerin 8 bin yıl öncesine ait olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Öte yandan, Nanjing Müzesi Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Lin Liugen devlet haber ajansı Xinhua’ya yaptığı açıklamada, Çinlilerin yaklaşık 10 bin yıl önce pirinç yetiştirmeye başladığını vurguladı. Karbon testiyle de bunun ispat edildiğine dikkat çeken Lin, ancak bu tür çeltik kalıntılarının oldukça nadir bulunduğunu söyledi.

06.05.2016 ntv.com.tr