Uşak’ta Orta Paleolitik Dönemi Taş Aletleri Bulundu

2634

Uşak’ın Banaz ilçesi Ören ve Gedikler köyleri arasında yer alan tarihi Sürmecik Kaplıcası’nın bulunduğu bölgede Orta Paleolitik döneme tarihlenen 320 bin yıllık taş aletler bulundu.

Uşak Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selahattin Polat, Banaz ilçesi yakınlarında Orta Paleolitik döneme tarihlenen 320 bin yıllık taş aletler bulduklarını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Selahattin Polat, bölgenin 320 bin yıl önce bir yerleşim alanı olduğunu ortaya çıkardıklarını açıkladı. Polat, “Banaz’a 7 kilometre uzaklıkta Ören ve Gedikler köyleri arasında yer alan tarihi Sürmecik Kaplıcası’nın bulunduğu bölgede rastlanan Orta Paleolitik buluntuları, şimdiye kadar Ege Bölgesi’nde saptanan en zengin buluntu topluğunu oluşturuyor. Yontma taştan yapılan aletlerin tipi ve özellikleri Mousterian kültürünü işaret etmektedir. Bu bulgular, Uşak ve yöresinde yüz binlerce yıl boyunca insanların kesintisiz bir şekilde yaşadığını ortaya koymaktadır” dedi.

Bölgede Mousterian kültürün tüm evrelerinin bir arada bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Polat, “Bölgede çok karakteristik ve zengin yontma taş materyal ile sergilendiği bu büyüklükte hiç açık hava SİT kenti şu an kadar bilinmemekteydi. Ekibimizle birlikte bölgede yaptığımız ön araştırmalarda yerleşim alanında tarih öncesi birkaç at dişine rastlayınca araştırmayı derinleştirdik. Bölgede bulunan at dişlerinin ardından bölgede o dönemde yaşayan başka canlılara ait hayvan fosillerine rastlanabileceğinin göstergesi olduğuna inanıyoruz. Bölgede bir kurtarma çalışması başlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü çağlar öncesi bu yerleşim alanının üzerinde mermer arayan şirket, bilmeden oldukça bir tahribat yapmıştır. Burada yapılacak çalışmalar, şu ana kadar yerleşim alanı olarak 7 bin yıllık mazisi olan Uşak’ın tarihini çok daha ötelere götürebilir” diye konuştu.

11.05.2016 Doğan Haber Ajansı