Tarihi İznik Surları Araçlar Yüzünden Tahrip Oluyor

3725

Unesco Dünya Mirası Aday Listesi’nde yer alan tarihi İznik Surları, binlerce motorlu aracın çıkardığı titreşim, egzoz gazı ve geçerken sürtünmeleri nedeniyle tahrip oldu.

tarihi-iznik-surlari-araclar-yuzunden-tahrip-oluyor-1

Bursa’nın İznik ilçesinde yer alan tarihi surlarda bulunan İstanbul Kapı, her gün binlerce aracın girmesi nedeniyle zarar görüyor. Araçlar tarihi kapının içinden geçerken, sütunlara ve duvarlara sürterek tahribata neden oluyor. Ayrıca kapının her iki yanında bulunan sütunlara sprey boya ile işaretleme yapılmış.

tarihi-iznik-surlari-araclar-yuzunden-tahrip-oluyor-2

Bursa’nın İznik İlçesi’nin simgelerinden biri olan tarihi İstanbul Kapı, ilçenin kuzeyindeki Atatürk Caddesi’nin surlarla birleştiği noktada yer alıyor. Roma ve Bizans dönemlerinde İstanbul’a giden yolun buradan başlamasından ötürü İstanbul Kapı olarak anılan tarihi yapı,  Roma İmparatoru İladrianus tarafından M.S. 70-71 yıllarında yapılmış, Hadrianus döneminde ise onarımdan geçmiştir.

tarihi-iznik-surlari-araclar-yuzunden-tahrip-oluyor-3

Araçların geçişi nedeniyle olan tahribattan dolayı duydukları rahatsızlığı dile getiren vatandaşlar, yetkilileri göreve davet etti.

Özel Haber, Fotoğraf: Selman Çetin