Amerika’da Kahokya Yerlileri Kahve Benzeri İçecek Tüketiyorlardı

2336

Kara içecek, Amerikan Kahokya yerlileri tarafından kutsal arınma törenlerinde kullanılıyordu.

New Mexico Üniversitesi’nde görevli antropolog Patricia Crown ve ekibi M.S. 1050 yıllarından kalma kil kaplardaki tortuları inceleyerek, Meksika’nın kuzeyinde yerleşik yörenin ilk ve en fazla nüfusa sahip Kolombiyalılarından Kahokya yerlilerinin bugüne dek düşünülenden 500 yıl öncesinde rahatlatıcı ve uyuşturucu etkisiyle bilinen kara içeceği tükettiklerini belirledi. 

Kayıtlara göre İspanyol kaşifler, kahve henüz Güney Arabistan’dan Avrupa’ya ulaşmamışken burada yerlilerin kafein oranı hayli yüksek, kara içecek olarak adlandırdıkları bir sıvı tükettiklerini gördüler. Bölgede yaşayan yerliler tarafından başta dini ritueller oruç ve kusma olmak üzere daha çok erkekler tarafından politik toplantılarda, oyun ve savaş partilerinde sıklıkla içilmekteydi.

Crown ve ekibi demleme için kullanılan Yaupon ve Dahoon (Çobanpüskülügillerden çayı andıran yeşil yapraklı bitki) mevcut topraklarda yetişmemesinden dolayı Kahokya halkının bu bitkileri güneyden yüzlerce kilometre uzaktan satın aldıklarını ve bu yüzden oldukça pahalı bir ithal içecek olduğuna inanıyor. 

Kahokya, Misisipi Nehri ile Atlantik Okyanusu arasında oldukça geniş bir coğrafya üzerinde büyük etkisi olan bir Amerikan yerlisi hakltı.

archaeology.org Çeviri: Ayşen Yolcu