Amerika Kıtasında Yaşam Sanılandan Bin 500 Yıl Daha Eski Çıktı

3087

ABD’nin Florida Eyaleti’nde bir nehirden çıkarılan tarih öncesi döneme ait taş alet ve hayvan kemikleri, kıtada yaşamın sanılandan bin 500 yıl daha eski olduğunu ortaya çıkardı.

amerika-kitasinda-yasam-sanilandan-bin-500-yil-daha-eski-cikti-1

Florida’da Aucilla nehirden çıkarılan tarih öncesinden kalma taş aletler ve mastodon (file benzer nesli tükenmiş bir memeli) kemik kalıntılarından, avcı-toplayıcı insanların Amerika kıtasında şimdiye dek inanılan 13 bin yıl öncesinden daha erken var olduklarını gösteriyor.

Aucilla nehrinin yaklaşık 8 metre derinliğinde bulunan bir subatanında 1983-1997 yılları arasında yapılan arkeolojik çalışmalar sırasında ortaya çıkarılan buluntuları inceleyen Florida Eyalet Üniversitesi’nde görevli antropolog Jessi Halligan ve ekibi, alanı 2012-2014 yıllarında tekrar araştırdı ve yüksek ihtimalle kesilerek doğranmış mastodon kemik tortuları ve çift taraflı ilk çağlara ait el yapımı bir bıçak ortaya çıkardı.

amerika-kitasinda-yasam-sanilandan-bin-500-yil-daha-eski-cikti

Radyokarbon testleri sonucunda yaklaşık 14 bin 450 yıllık oldukları belirlenen buluntular bugüne dek varsayılan tezi çürüttü.

Daha önceki görüş, ‘Clovis’ olarak adlandırılan insan topluluğunun, Kuzey Amerika’ya 13 bin yıl önce Kuzeydoğu Asya’dan Bering Boğazı’nı geçerek Kanada ile Kuzey Amerika’yı kaplayan iki dev buzul kütlesinin arasında bulunan bir çeşit koridor konumundaki buzulsuz bir alandan yürüyerek güneye indikleriydi. Ancak söz konusu koridor 14 bin  yıl öncesinde yoktu.

Tartışmaya katılan Kolarado Paleo Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar ve Oregon Üniversitesi’nde görevli arkeologlar, Erken-Clovis insan topluluğunun Kuzeydoğu Asya’dan Pasifik Okyanusu kıyılarını botlarla geçerek Amerika kıtasına ulaşmış olabilecekleri görüşünde ancak Florida’nın Pasifik kıyısına uzaklığı gözönüne alınınca bu tez pek kabul edilebilir değil.

Konuyla ilgili araştırmalar halen devam ediyor.

13.05.2016 smithsonianmag.com Çeviri: Ayşen Yolcu