Bursa Gölyazı’da Arkeolojik Kazılar Başladı

3991

Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde, Uluabat Gölü’nün kenarında Gölyazı Mahallesi’nde bulunan Apollonia ad Rhyndacus Antik Kenti ile Kız Adası’nda kazı çalışmaları başladı.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen arkeolojik çalışmalarla, “Küçük Venedik” olarak nitelendirilen Nilüfür ilçesindeki Gölyazı Mahallesi, kültür turizmine kazandırılacak.

UÜ’den yapılan açıklamaya göre, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ile Genel Sekreter Prof. Dr. İsmail Sağlam, üniversite öncülüğünde ve Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin’in danışmanlığında Gölyazı’da yürütülen arkeolojik çalışma bölgelerini ziyaret etti.

Ziyaretçilere bölge ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Şahin, üç tarafı sularla çevrili Gölyazı’nın doğası ve tarihi eserleriyle çok önemli bir yer olduğunu söyledi.

2016 yılı çalışmalarının antik kente de ismini veren Apollon’un tapınağının bulunduğu Uluabat Gölü’ndeki Kız Ada üzerinde başladığını dile getiren Şahin, şöyle devam etti: “Kıyıdan 1 kilometre açıkta yer alan ada üzerinde Apollon’a ait bir mabedin bulunduğu bilinmektedir. Kalıntıların ilk çizimleri 1800’lü yıllarda burayı ziyaret eden Fransız gezginler M.P. Le Bas ve S. Reinach tarafından yapılmıştır. Bunun dışında tapınak ve kutsal alanla ilgili günümüze ulaşan herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır. Günümüze kadar yoğun bitki örtüsü altında kalan ada, tarihinde ilk defa Arkeoloji Bölümü tarafından geliştirilen projeyle kapsamlı bir şekilde otlardan temizlenmeye başlamıştır. Ot temizliğinden sonra, çevre düzenlemesi yapılarak adanın kültür turizmine kazandırılması hedeflenmektedir.”

09.06.2016 Anadolu Ajansı