Antalya’da Bir İnşaatın Temel Kazısında 2 Bin 300 Yıllık Mezar Alanı Bulundu

5744

Antalya’nın merkezinde bir inşaatın temel kazısı sırasında M.Ö. 3’üncü yüzyıla tarihlenen mezarlık ortaya çıktı. Tarihi Kaleiçi’nin en ihtişamlı girişi Hadrian Kapısı’na 500 metre uzaklıkta bulunan mezarlıkta Antalya Müze Müdürlüğü kurtarma kazısı gerçekleştirdi.

Yetkililer yerin yaklaşık 1 metre altında bulunan mezarların 2005 yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kültür merkezi projesi için, eski Doğu Garajı bölgesinde gerçekleştirilen temel kazısı sırasında ortaya çıkan Attaleia Antik Kenti’ne ait mezarlık alanın devamı olduğunu belirtti. Doğu Garajı kazılarında ortaya çıkartılan buluntular ışığında Antalya’nın bilinen tarihinin M.Ö. 2’nci yüzyıldan daha eskiye, M.Ö. 3’üncü yüzyıla kadar uzandığının ortaya çıktığına dikkat çeken uzmanlar, bu nedenle yeni alanda çalışmaları hassasiyetle gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

antalyada-bir-insaatin-temel-kazisinda-2-bin-300-yasinda-mezarlik-bulundu

Kazı sonrası İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün hazırladığı raporu görüşen Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, söz konusu nekropol alanının ‘korunması gereken taşınmaz kültür varlığı’ olarak tesciline karar verdi. Kurul ayrıca alanın arkeolojik potansiyeli göz önüne alınarak Ali Çetinkaya, Recep Peker, Değirmenönü, Burhanettin Onat ve Atatürk caddeleriyle sınırlı bölgede yapılacak inşaat çalışmalarını temel kazıları ve tüm altyapı uygulamalarının Müze Müdürlüğü denetiminde yapılaması konusunda tavsiye kararı alandı.

06.06.2016 Hürriyet