Balıkesir’de İnşaat Çalışmasında Bulunan Tarihi Kilise Korumaya Alındı

2835

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir inşaat çalışmasında bulunan bin 500 yıllık olduğu belirlenen kilise, tescil edilerek koruma altına alındı.

Edremit’in Güre Mahallesi’nde 2011 yılında bir yapı kooperatifi tarafından yürütülen inşaat çalışmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkan kilise, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na yapılan başvuru üzerine birinci derece arkeolojik sit ilan edildi, karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Güre Mahallesi’nin eskiden Edremit’in bir köyü olduğunu, köyün geçmişinin ilk çağa kadar uzandığını, eski çağlarda ‘Astyra’ adı ile kaplıcaları ile ünlü bir yerleşim yeri olduğunu, mitolojide ‘Afrodit’in banyosu’ olarak bilinen genç Roma dönemine ait antik bir kaplıcaya da ev sahipliğini yaptığını söyledi. Başkan Saka, “Tarihi ve kültürel değerlerini gelecek nesillere aktarmak başlıca görevimizdir. Bu tarihi kiliseyi de bu kapsamda eski Edremit eserleriyle birlikte ayağa kaldırmaya çalışacağız” dedi.

balikesirde-insaat-calismasinda-bulunan-tarihi-kilise-korumaya-alindi

Güre Mahallesi’ndeki Doymuş Tepe mevkisinde, antik Afrodit kaplıcalarının yaklaşık 700 metre yakınında ortaya çıkan kilise kalıntılarının yanı sıra antik dönemden kalan bir kaplıcanın da bulunduğunu ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ödenek ayrılmadığı için gün yüzüne çıkartılamadığını belirten köylülerden Hasan Demir, kilisenin defineciler tarafından tamamen tahrip edilmeden gün yüzüne çıkarılmasını istediklerini söyledi.

20.06.2016 Hürriyet