Antalya Demre’de Likya Uygarlıkları Müzesi Açıldı

4341

Antalya’nın Demre İlçesi’nde, Likya uygarlığına ait eserlerin sergilendiği Likya Uygarlıkları Müzesi kapılarını açtı.

Antalya’nın Demre ilçesinde ziyaretçilerini ağırlayacak olan müzenin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.

antalyada-likya-uygarliklari-muzesi-acildi-1

Likya Liman Kenti Müzede Canlandırılıyor
Myra Antik Kenti’nin limanı konumundaki Andriake’de 2 bin 400 metrekareyi bulan ölçüsü ve çatısına kadar ayakta kalmış niteliği ile çok özel bir yapı olan Likya Uygarlıkları Müzesi sekiz salondan oluşuyor.

Likya tarihini ve coğrafyasını, epigrafisini, sikke, ekonomi ve sosyal yaşamı ile din kültürünü, tarihsel gelişimini içindeki eserlerle günümüze yansıtan ve salonların içeriklerine uygun bilgi panoları, canlandırma ve interaktif sunumlarla da desteklenen Likya Uygarlıkları Müzesinin yedinci salonunda bir Likya liman kenti canlandırılıyor. Likya bölgesinde yapılan kazılardan elde edilen eserlerin sergilendiği tarihi yapı içerisinde yer alan ve kayık simülasyonuyla hareketlendirilen salon görsel olarak müzenin en renkli mekânı.

Müze’nin kurulmasında Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Myra – Andriake Kazıları başkanı Prof. Dr. Nevzat Çevik’in emekleri çok büyük.

antalyada-likya-uygarliklari-muzesi-acildi