Kırıkkale’de Bir Tarlada 2 Bin Yıllık Orpheus Mozaiği Bulundu

5070

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde buğday ekili bir tarlada, Roma dönemine ait olduğu düşünülen 2 bin yıllık Orpheus mozaiği bulundu.

Kırıkkale’nin Delice İlçesi’ne bağlı Karalı ve Elmalı köylerini birbirine bağlayan arazi üzerinde yağışlar sonucu oluşan selde tarla yüzeyinin süpürülmesi sonucu, Roma Dönemine ait M.S. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bir villaya ait mozaik gün yüzüne çıktı. Mozaikte, Orpheus’un sol elinde lir çalar şeklinde, sol tarafta sırttan, altta asasına yaslanarak oturmuş bir erkek, sağ tarafta ise her iki eli yana açılmış bir kadın figürünün resmedildiği tespit edildi.

kirikkalede-bir-tarlada-2-bin-yillik-orpheus-mozaigi-bulundu-1

Kazı çalışma alanında incelemelerde bulunan Kırıkkale Valisi Mehmet İlker Haktankaçmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazı alanında kurtarma çalışmaları yapıldığını söyledi. Tarlada buğday ekili olduğu için tam olarak altında ne olduğunu bilemediklerini ifade eden Haktankaçmaz, “Buğday hasadı yapıldıktan sonra Ankara’dan gelen ekipler değerlendirme yapacak. Roma döneminde 2. yüzyılda zenginleşmeyle beraber Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bu tür varlıklı insanların evlerinde mozaiklerle, sanat harikası küçücük taşları bir araya getirerek yaptıkları Yunan mitolojisindeki kahramanları olayları anlatan eserleri sahnelemişler.” diye konuştu.

kirikkalede-bir-tarlada-2-bin-yillik-orpheus-mozaigi-bulundu-2

Anadolu Medeniyetler Müzesi arkeoloğu Mustafa Metin ise Anadolu Medeniyetler Müzesi Müdürlüğü başkanlığında kurtarma kazı çalışması yaptıklarını vurguladı. Kazıda yaklaşık 48 metrekarelik mozaik alan tespit edildiğini ve bunun 20 metrekaresinin tahrip edildiğini aktaran Metin, şunları kaydetti: “Bu çalışmada villanın ziyafet salonuna ait mozaik taban ele geçti. Mozaik tabanın merkezinde Orpheus resmedilmiş. Fosilet kenarında da hayvan figürleri var. Muhtemelen Persofone ve Hadesle ilgili figürler olabilir. Bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Daha sonra bu çalışmaları Ankara bölge laboratuvarı uzmanları tarafından mozaikler sağlamlaştırılacak ve kaldırılarak Ankara’ya götürülecek. Diğer kırılmış parçalarla birlikte onarılarak sergiye çıkarmayı planlıyoruz. Buradaki mozaiklerin M.S. 2. yüzyıla ait olduğunu düşünüyoruz.

28.06.2016 Hürriyet