Şanlıurfa’da Mozaik Tabanlı Kaya Mezarı Bulundu

1356

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Urfa Kalesi çevresinde devam ettiği Kale Eteği Projesi’nde yeni kaya mezarlarına ve mozaiklere rastlandı. Bölgede bulunan yeni kaya mezarının, Kral Abgar’ın ailesinin önde gelenlerinden birine ait olduğu tahmin ediliyor.

45 dönümlük arazi üzerinde şimdiye kadar arkeologlar tarafından 80’e yakın kaya mezarı bulundu. Bölgede ahşap yol düzeneği, çevre düzenlemesi ve gece ışıklandırmaları yapıldı.

sanliurfada-mozaik-tabanli-kaya-mezari-bulundu

Yeni Mozaik ve Kaya Mezarları Bulundu
Çalışmaların sürdüğü alanda son olarak yeni bir kaya mezarı ve mozaikler bulundu. Urfa Kalesi tepe yamacının en üst bölümünde bulunan ve diğer kaya mezarlarına nazaran daha büyük olan yeni mezarın, Kral Abgar’ın ailesinin önde gelenlerinden birine ait olduğu tahmin ediliyor. Kesin olmayan bilgilere göre, ailenin önde gelenlerinden birinin ve iki taraflı 10 yakınının yer aldığı yeni kaya mezarının bulunması heyecanla karşılandı.

Öte yandan, alanda çalışmalarını sürdüren arkeologlar, aynı alandaki başka bir kaya mezarında ise taban mozaiğine rastladı. Proje çerçevesinde rastlanan 5’inci mezarda ise Süryanice yazıtlar ve ince işlemeler dikkat çekti.

sanliurfada-mozaik-tabanli-kaya-mezari-bulundu-2

Dünya’nın En Büyük Nekropol Alanı
Uzmanlara göre Kale Eteği, Kızılkoyun ve Dedeosman Mahallesi’nde bulunan kaya mezarlarının tümünün gün yüzüne çıkarılması ile mevcut alanın dünyanın en büyük nekropol alanı olabileceğine işaret ediliyor.

07.07.2016 Zaman