İstanbul’da Paha Biçilemez Afrodit Heykeli Yakalandı

1630

İstanbul’da düzenlenen operasyonda paha biçilemeyen ve 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen Afrodit Heykeli’nin de aralarında bulunduğu 13 parça tarihi eser ele geçirildi.

istanbulda-paha-bicilemez-afrodit-heykeli-yakalandi

İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 kişinin İzmir’in Efes-Selçuk bölgesinde kaçak kazı yaparak elde ettikleri tarihi eserleri satmaya çalıştığı bilgisini aldı. Çalışma kapsamında şüphelileri tespit eden polis ekipleri takip başlattı. Yapılan takiplerin ardından polis ekipleri kendilerini tarihi eser koleksiyoneri olarak tanıtarak şüphelilerle görüştü.

istanbulda-paha-bicilemez-afrodit-heykeli-yakalandi-2

Yapılan pazarlık sonucu 13 parça tarihi eser için 1 milyon liraya anlaşma sağlandı. Tarihi eser koleksiyoneri kılığına giren polis ekipleri, eserleri gördükten sonra para vereceklerini söylemeleri üzerine ikinci buluşma sağlandı. Polis ekipleri belirtilen buluşma yerinde tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında A.Ş. (50) ve Y.Z. (44) isimli 2 şüpheli gözaltına alınırken, Roma Dönemi’ne ait bir Afrodit Heykeli, 7 gözyaşı şişesi, 2 şarap kabı, 2 küp ve bir prensese mezar hediyesi olarak yollanan cam levha olmak üzere 13 parça tarihi eser ele geçirildi.

12.07.2016 Hürriyet