Balıkesir’deki Kyzikos Antik Kenti’nde Kazı Çalışmaları Başladı

1610

Balıkesir’in Erdek ilçesinde bulunan Kyzikos Antik Kenti’nde 2016 yılı kazı çalışmaları başladı.

Erdek ilçesi Düzler Mevkii’nde 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan Kyzikos Antik Kenti’nde bu yılın kazı çalışmaları başladı. Kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları, Müzeler Genel Müdürlüğü, Erdek Kaymakamlığı ve Erdek Belediyesi’nin katkılarıyla yürütülüyor. 

Bu yılki hedeflerinde, Hardianus Tapınağı’nın bazı bölümlerini gün ışığına çıkarmak olduğunu ifade eden kazı başkanı Doç. Dr. Nurettin Koçhan, “Tapınağın 116 metre olan en uzun kenarı 2010 yılında ortaya çıkarılmıştı. İlk etapta çevresini açmaya, yapısal kalıntıları ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Şu anda tapınağın batı arka kısmında kazı çalışmaları devam ediyor. Böylece tapınağın yan kuzey kısmını açmış olacağız. Amacımız, tapınağın gerçek ölçülerini ve üst yapısına ait kalıntıları tespit edebilmek ve tapınağın nasıl bir yapıya sahip olduğunu üstü kazılmadan ortaya koyabilmek. Bunu bugüne kadar buluntular sayesinde kısmen öğrendik. Tapınak zaman içinde büyük tahribata uğramış. Mermer eserler kireç kuyularında bile yakılmış. Ondan sonra tapınağın etrafında küp şeklinde kuru tahıl depolarını yerleştirmişler. Sonra bu bölge Hristiyanlık dönemine ve orta çağa kadar mezarlık olarak kullanılmış. Orta Çağa ait bazı yapılar eklenmiş. Bunların hangi amaçla kullanıldığını ortaya koymaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 3 odayı ortaya çıkarmamıza rağmen zeminde veya içinde kullanım amacına ait hiçbir şey bulamadık. Bunların devamının Kuzey yönünde çıkabileceğini umuyoruz. Biz daha ziyade yapıları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

11 yılda çıkarılan eserler
Kyzikos Antik Kenti’nde 11 yıldır devam eden kazı çalışmalarında, mermer aslan başlı su olukları, tapınağa ait 105×85 santim ebadında tam boyutta mermer çatı kiremidi, 2 metre 25 santim çapında sütün tamburları, Pithos denilen topraktan küp şeklinde erzak deposu, Kyzikos paraları, kral başı, içinde 10 kişinin hediyeleriyle birlikte gömülü lahit mezar, mezar hakkında bilgi veren yazılı taş, 1 metre 90 santim çapı, 2.5 metre yüksekliği ve 20 tona yakın ağırlığıyla Roma dönemine ait çıkarılan en büyük sütün başı, kireç elde etmek için tarihi eserlerin yakıldığı 2 kireç kuyusu ortaya çıkartıldı.

24.07.2016 Yeni Şafak