Homo Erectus Aynı Bizim Gibi Yürümüş Olabilir

1214

Kenya’daki Turkana Gölü’nde keşfedilen ayak izleri, Homo Erectus’un modern insanlara benzer bir şekilde yürüdüğünü ortaya çıkartıyor.

2009 yılında Kenya’daki Turkana Gölü’nün doğu kıyı şeridinde bulunan 1.5 milyon yıllık Homo Erectus ayak izini analiz eden bilim insanları, atalarının da tıpkı modern insanlar gibi yürümüş olabileceklerini iddia etti.

Daha önceki bulgular da Homo Erectus’un modern insanla doğru orantıda vücut yapısına ve iki ayak üzerinde yürüyüp koşabilmelerine olanak sağlayan uzun bacaklara sahip olduklarını işaret ediyordu.

George Washington Üniversitesi ile Max Planck Evrim ve Antropoloji Enstitüsü’nden görevli Kevin Hatala’nın liderliğindeki araştırma ekibi, en iyi düzeyde korunmuş sekiz ayak izini modern insan ayak iziyle karşılaştırarak birbirlerine yakın ve benzer ayak anatomisine sahip olduklarını belirtti.

Vücut kütle tahminlerinden izlerin bir grup yetişkin erkeğe ait olduğu anlaşılmakla birlikte Homo Erectus’un yürüyüş şekliyle ilgili hala kanıt eksiklikleri bulunmakta.

14.07.2016 archaeology.org Çeviri: Ayşen Yolcu