İzmir Altınpark’ta Arkeopark Ekonomik Sorunlara Takıldı

1125

İzmir Altınpark’ta 10 yıl önce başlayan kazı çalışmaları ekonomik sorunlar nedeniyle durdu.

İzmir Altınpark’ta güvenlik görevlilerinin bulunmadığı, Osmanlı Dönemine ait mezar taşları sağa, sola savrulurken Roma Dönemi’ne ait kalıntıların da tahrip olduğu görüldü.

izmir-altinparkta-arkeopark-ekonomik-sorunlara-takildi-1

 Basmane’nin Altınpark bölgesinde arkeolojik kazılar durduruldu. Konak Belediyesi’nin desteği ile yapılan kazılarda Roma dönemine ait kalıntılar, sütunlar ortaya çıkmıştı. İçinde banyo, ve çamaşır teknesi olan bir ev bile bulundu. Osmanlı dönemine ait mezar taşları da büyük ilgi uyandırdı. Arkeopark’ta hedef, Yunanistan’daki Akropolis benzeri bir çalışma ile sütunların çıktığı alanların üzerinin camla kaplanıp, turistlerin bunun üstünde dolaşarak gezmeleriydi.

izmir-altinparkta-arkeopark-ekonomik-sorunlara-takildi-2

Tarihi kalıntılar tahrip ediliyor
Agora ve Kadifekale eteklerinde bulunan antik tiyatronun güzergahı üzerinde olan Arkeopark tamamlandığında, her yıl binlerce turistin ziyaret etmesi hedeflenirken, çevredeki esnafa da ticari açıdan büyük katkılar sağlaması öngürülmüştü. Ancak 2006 yılında başlayan kazılar, ekonomik sorunlar nedeniyle durdu. Kazıların durması en çok da esnafı vurdu. Güvenlik görevlilerinin de bulunmadığı alanda Osmanlı dönemine ait mezar taşlarının sağa, sola savrulduğu görülürken, Roma dönemine ait kalıntıların da korunmadığı dikkat çekti.

22.07.2016 Sözcü