Antalya’daki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde Çalışmalar Başladı

957

Antalya’nın Demre İlçesi’ndeki Aziz Nikolaos (Noel Baba) Anıt Müzesi’ndeki arkeolojik kazı çalışmaları başladı.

Antalya’nın Demre İlçesi’nde bulunan Aziz Nikolaos (Noel Baba) Anıt Müzesi’nde çalışmaları başladı. 25 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi ortaklığında yürütülen kazılara, 20 yıl Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yıldız Ötüken başkanlık yaptı. 5 yıldır ise aynı bölümden öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Doğan kazı başkanlığını yürütüyor.

Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’ndeki kazıların bu yılki bölümü 2 ay sürecek. Çalışmalara, Hacettepe ve Viyana Üniversitesi’nden 8 bilim insanı, 6 öğrenci ve 9 işçi katılıyor. M.S. 4’üncü yüzyılda yaşamış Aziz Nikolaos adına 6’ncı yüzyılda yapılan müzenin batı bölümdeki ana girişinde çalışmalar yapılacak. Geçen yılki kazılarda yapının orijinal giriş mekanı ve toprakla dolu olan tonozlu bir yapı bulunmuştu. Bu yılki kazılarda tonozlu yapının içindeki toprak boşaltılacak. Bu yapının üst bölümü de kazılarak yapı tam anlamıyla ortaya çıkarılacak. Yapı boşaltıldıktan sonra sağlamlaştırılacak ve ortaya çıkan veriler değerlendirilecek.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Sema Doğan, Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nin Türkiye’nin kültür mirasında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kuzey, doğu ve batı alanındaki manastır yapıları hepimiz için, turizm için ve bilim adına çok önemli bilimsel veriler içermektedir. Tarihi 5’inci yüzyıla kadar inen, öncesinde 4’üncü yüzyılda yaşamış olan Aziz Nikolaos’ın mezarını içermesi nedeniyle Ortodoks Hristiyan dünyasının merkezi. Ortaçağ boyunca da bir hac yeri olarak da önemini korumuştur. Bu çok önemli yapıda önümüzdeki yıllarda da sürdürülecek çalışmalarda önemli veriler elde edilecek. Kalan yapılar ortaya çıkarılacak.”

27.07.2016 haberler.com